V Pardubickém kraji většinou daň z nemovitosti nezvyšují

Města v Pardubickém kraji neplánují zvyšování daně z nemovitosti. V krajském městě se naopak připravuje její snížení. Mohla by se snížit v roce 2013, a to až od 22 procent. Například daň za osmdesátimetrový byt by se mohla snížit ze současných 1728 korun na 1344 korun, zjistila v anketě ČTK.  

"Novou vyhlášku bude zastupitelstvo města projednávat v červnu letošního roku. Pokud bude vyhláška schválena, v roce 2013 se v centru města sníží daně z nemovitosti pro občany asi o 22 procent," uvedla vedoucí oddělení daní a daňových pohledávek Ilona Baloušková.

Výše daně pro majitele nemovitostí v okrajových částech města by se měnit neměla. Například majitel rodinného domu ve Svítkově dnes zaplatí 2100 korun ročně a tak by to mělo zůstat i v příštím roce.
 
Vyhláška, která stanoví koeficienty pro daň z nemovitosti na území Pardubic, se naposledy měnila v roce 2008 a platí i pro rok 2012. Poprvé se podle této vyhlášky postupovalo v roce 2009, kdy se dvojnásobně zvýšily daně pro občany města v důsledku zavedení místního koeficientu. V roce 2010 se změnil zákon o dani z nemovitosti, vzrostly dvojnásobně sazby daně. To znamenalo další její zvýšení.
 
Většina dalších měst v kraji žádné změny daně z nemovitosti nechystá, mezi nimi jsou například Svitavy nebo Chrudim. Například v Chrudimi občané platí daň vypočtenou u bytů a domů podle sazby za metr čtvereční a výslednou daň násobí velikostním koeficientem dle zákona o dani z nemovitostí. Výsledné číslo se pak vynásobí takzvaným místním koeficientem - ten město Chrudim zavedlo pro rok 2012 obecně závaznou vyhláškou a má hodnotu čísla dvě.
 
V Litomyšli se sice vyhláška od roku 2008 neměnila, přesto se cena daně z nemovitosti zvýšila. Město totiž schválilo místní koeficient v hodnotě čísla dvě. V roce 2009 se ale měnil zákon a sazba daně z nemovitosti stoupla na dvojnásobek. Město tedy vyhlášku se zavedením koeficientu pozdrželo a posunulo její účinnost až na rok 2011.
 
zdroj: ČTK