V Pardubicích besedovala zachráněná dívka z Wintonova vlaku

První besedu v České republice absolvovala dnes Milena Grenfell-Bainesová, která je jedním z dětí zachráněných Nicolasem Wintonem v roce 1939. Se žáky a studenty v Pardubicích vzpomínala na osudy českých židovských dětí v Británii. Přiznala, že měla ze svého prvního českého vystoupení obavy. 

"Dnes to byl pro mě velký šok, první česká přednáška, obyčejně mluvím jen anglicky, byla to tréma," řekla novinářům perfektní češtinou čtyřiaosmdesátiletá Grenfell-Bainesová. 
   
V Británii přednáší běžně. Podle ní je důležité mladé generaci stále připomínat válečné události. Dnes ji čekala univerzitní aula plná pardubických žáků a studentů. "Vymírají lidé, kteří tohle zažili," uvedla Grenfell-Bainesová. 
    
Milena Grenfellová-Bainesová se narodila 11. listopadu 1929 v Praze v rodině Rudolfa Fleischmanna. Několik let žila i v Proseči na Chrudimsku. V devíti letech odjela do Anglie jedním z posledních vlaků, které se Wintonovi podařilo vypravit. Před transportem do koncentračních táborů zachránil 669 dětí. Převoz zařídila Mileně a její sestře její nevlastní matka. 
    
"Já jsem byla taková čiperná holčička, pro mě to bylo takové dobrodružství. Věděla jsem, že můj otec je v Anglii. Hůř to prožívala moje tříletá sestra," řekla Grenfell-Bainesová, která v Británii vystudovala Československou státní školu ve Walesu zřízenou československou exilovou vládou. 
    
Winton o svých skutcích mlčel a vděční lidé jej našli až po padesáti letech. Jeho příběh zachycuje film s názvem Všichni moji blízcí a dokument Nicolas Winton - Síla lidskosti. Grenfell-Bainesová je v dokumentu také. S Wintonem, kterému bude v květnu 105 let, se pravidelně vídá a "za dva týdny jdou spolu na oběd", řekla. 
    
Po studiích v Británii se lady Milena stala dětskou ošetřovatelkou a v 50. letech působila dva roky jako au-pair ve Francii. Následně se vrátila do Prestonu, kde žije dodnes. Potkala tam i svého muže, předního britského architekta sira George Grenfell-Bainese. V jeho ateliéru GG pracovali například i čeští architekti Jan Kaplický a Eva Jiřičná. 
    
"Moje maminka umřela, když mi byly tři. Nevlastní matka pocházela z Lotyšska a zažila komunisty, rozhodla se proto, že zůstaneme v Anglii. Otec se do Čech hned vracel, po válce začal posílat šaty do Proseče," řekla Grenfell-Bainesová, která je od loňska čestnou občanskou této obce. 
    
Dívka z Wintonova vlaku je stále veřejně činná, stíhá přednášky, pravidelně jezdí do Čech s liverpoolským orchestrem. V roce 1998 se stala předsedkyní British Czech and Slovak Association, nejvýznamnější krajanské organizace v Británii. V roce 1999 získala Cenu Jana Masaryka Gratias agit udělovanou ministrem zahraničí za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a byla zařazena mezi deset nejvlivnějších Češek ve světě. 
    
Kromě toho je také babičkou a prababičkou. Má tři dcery a jednoho syna, osm vnuků a dvě pravnoučata. Některá média ji také označila jako lady remoska, protože asi před 12 lety zařídila dovoz této pečící nádoby do Británie, kde dosud nebyla k mání. Zavolala výrobci z Frenštátu pod Radhoštěm a zajistila mu na britském trhu odbyt. Sama v remosce peče anglické koláče. V sobotu je bude prezentovat v muzeu gastronomie v Praze, řekla Grenfell-Bainesová. 
 
zdroj: ČTK