Už 50 afghánských a amerických pilotů si v Pardubicích prošlo výcvikem

Výcvik na vrtulnících v Centru leteckého výcviku (CLV) na pardubickém vojenském letišti absolvovalo za necelý rok kolem 50 afghánských a amerických pilotů. ČTK to řekl zástupce ředitele centra pro letecký výcvik Václav Tyrychtr. Před pilotováním ve vzduchu trénovali na simulátorech a trenažérech. V budoucnu by v Pardubicích mohlo vzniknout vrtulníkové výcvikové centrum NATO.  

Centrum provozuje státní podnik LOM Praha, který patří pod ministerstvo obrany. Školení zahraničních pilotů a leteckého personálu si u něj objednala americká společnost Honeywell, která se mimo jiné zabývá letectvím a obranou a má pobočku i v České republice.

"Od loňska se uskutečnily už čtyři kurzy. Byli jsme překvapeni dobrou úrovní afghánských vojáků, předtím, než přišli k nám, absolvovali určitý výcvik v USA, včetně jazykové přípravy," řekl Tyrychtr. Američní piloti se v Pardubicích přeškolují na ruské vrtulníky Mi-17.
 
Výcvik začíná na jednodušším trenažéru kabinových postupů s dotykovými displeji, kde se piloti naučí ovládat tlačítka a vypínače, základní postupy včetně přistání a nouzových situací a zkouší i létání. Dokonalejší jsou trenažéry s plným pohybem pro simulaci všech obratů včetně akrobacie. Výcvik boje pak budoucí vojenští letci absolvují na taktickém simulátoru.
 
Na trenažérech lze simulovat obsluhu několika typů strojů. Kromě vrtulníků Mi-17 a Mi-171 také stíhaček JAS 39 Gripen, L 159 Alca nebo F16.
 
Plán na vznik centra NATO se ale nelíbí řadě místních obyvatel, které ruší hluk z vojenského letiště. Podle Tyrychtra by se v Pardubicích odehrávala jen část výcviku, další by byly v jiných místech. Výcvikové centrum by využilo stávající simulátory a trenažéry, letecký park by bylo nutné rozšířit z nynějších pěti o jeden až dva vrtulníky.
 
Centrum leteckého výcviku v Pardubicích zaměstnává kolem 160 lidí, zvláště instruktorů a mechaniků. K dispozici má celkem 27 letadel pěti typů. Ročně střediskem projde až 80 pilotů.
 
Správa vojenského letiště v Pardubicích zajišťuje jeho provoz pro vojenské účely i potřeby leteckého výcvikového centra. Pracuje na něm asi 140 příslušníků armády. Jeho zázemí využívá i sousední mezinárodní civilní letiště.
 
zdroj: ČTK