Trojrozměrné puzzle vyrábí v Poličce robot

Po dvou letech testování společnost Ravensburger Karton uvedla do provozu robota, který vyrábí 3D puzzle. Do poloviny letošního roku bude mít poličský závod čtyři robotizovaná pracoviště. ČTK to řekl jednatel firmy Marcel Hlouš. Z plastových dílků lze složit trojrozměrnou Eiffelovu věž, londýnský zvedací most Tower Bridge nebo newyorský mrakodrap Empire State Building. 

"Robotizovaná pracoviště se postavila a testovala u naší mateřské firmy v Německu," řekl Hlouš. 

Závod na výrobu hraček ročně produkuje 30 milionů kusů papírových i plastových puzzle nebo stolních her. U stolních her je neustále populární Člověče, nezlob se. Podobu her ovlivňují třeba filmové hity typu Pán prstenů, oblíbená je i okatá princezna Locika z animovaného filmu Na vlásku. 
    
Loni se také stala velkým hitem trojrozměrná puzzle a v Poličce tvoří zhruba deset procent výroby. Robotizovaná ramena označí dílek z rubu číslem, na líci natisknou obrázek. Když se pak složí, musí obrázky na sebe přesně navazovat. 
    
"Máme výstupní kontrolu, kde pracovník namátkově nějaké puzzle složí. Hraje si a přitom za to dostává zaplaceno," řekl Hlouš. 
    
Všechno zboží se odváží do německé centrály skupiny Ravensburger Spieleverlag. "Letos slavíme 15 let od zahájení výstavby našeho závodu. Zpočátku jsme měli zajišťovat asi jen půl procenta produkce pro východní trhy, teď zajišťujeme 80 procent výroby celé skupiny," řekl Hlouš. 
    
Většina hraček se prodává po Evropě. V Poličce se vyrábí 3000 druhů různých her a puzzle, ne všechno je pak k dostání v Česku. Výrobní program určuje německý vlastník, což chce vedení českého závodu z části změnit. Pořídí víc strojů na lisování dílů z umělé hmoty a nabídne je firmám, které například dělají plastové díly pro automobilový průmysl. 
    
"Máme 18 lisů, letos jich chceme mít celkem 30. Chceme změnit naši strategii, nebudeme lisovat jen pro sebe, ale i pro naše zákazníky. Dřív jsme si plastové díly nechávali dělat v Číně, ale neslo to zvýšené náklady a často neměly odpovídající kvalitu," řekl Hlouš. 
    
Výrobce hraček navázal na společnost Tofa Polička, v roce 1999 německý vlastník zahájil v Poličce výrobu. V pěti etapách postupně investoval do rozšíření závodu. V posledních dvou letech postavil nový sklad pro 10.000 paletových míst nebo vznikla nová hala pro lisování plastů. Náklady se i s technologiemi vyšplhaly na 300 milionů korun. 
    
Podnik loni i předloni utržil 1,5 miliardy korun a vykázal zisk kolem 160 milionů korun. V závodě pracuje 500 až 600 lidí. Firma přibírá nové zaměstnance zhruba od července, kdy se zvyšuje výroba na nadcházející Vánoce. 
 
zdroj: ČTK