Půjčovny vodáckých potřeb v Pardubickém kraji nezdražují

Zájem o půjčování vodáckých potřeb v posledních letech v Pardubickém kraji spíš klesá. Region nenabízí příliš vodáckých atraktivit, což je jeden z faktorů, který poptávku ovlivňuje. Půjčovnám soustředěným u vodních ploch krátí tržby konkurence. Mimo jiné proto se ceny příliš nemění i několik let, zjistila ČTK.

"Lodě se půjčují čím dál míň, lidí moc nejezdí, boom už ustal," řekla Darina Kábrtová z půjčovny sportovních potřeb Wiki ve Slatiňanech na Chrudimsku.
 
V Pardubickém kraji také není moc sjízdných řek. Vodáci se na jaře účastní odemykání Doubravy, Chrudimky a Orlice. Na podzim zase řeky zamykají. Podle Kábrtové je nejvíc v kurzu výčepní zařízení, které se půjčuje jako "součást" vodáckého vybavení celou sezonu.
 
U Kunětické hory na Pardubicku si lze půjčit loď a sjet Labe až do Pardubic. Voda v tomto úseku téměř stojí, a proto ji zvládnou i úplní začátečníci. Student Adam Jiroušek nakoupil s pomocí rodiny lodě a třetím rokem tam provozuje půjčovnu lodí a dalšího vodáckého vybavení.
 
"Zatím jsme to moc nepropagovali, protože syn ještě studuje. Lodě a vybavení něco stálo a ještě nějaký čas to bude trvat, než se to začne vyplácet," řekl ČTK Adamův otec Miloš Jiroušek. Půjčovna má podle něj "rozumné" ceny, než se mezi lidmi zavede.
 
Provozovatelé půjčoven meziročně ceny moc nemění. Jedním z důvodů jsou konkurenční podnikatelé v okolí. Eva Minářová z Pastvin na Orlickoústecku konstatuje, že ji půjčovna přes sezonu uživí, ale je samozřejmě závislá na pěkném počasí i cenách, jaké nabízí.
 
"Letos budeme mít novinku - vodní tříkolku. Konkurence má zase elektrolodě, ale jsou za velké peníze. Uvidíme, jak to bude letos, my máme šlapadla o deset korun levnější a nebereme zálohy," řekla Minářová.
 
Ale někdy se podnikání nedaří. Dva roky je zavřená půjčovna lodí u sečské přehrady. "Špatná sezona, špatné počasí. A už ani nebude v provozu," řekl bývalý provozovatel.
 
Z krachu jedné půjčovny vytěžila druhá. Původně ji provozovali vodní záchranáři, teď ji převzalo město. "Je to jediná půjčovna na naší straně přehrady, takže jsme si nemohli na zájem stěžovat," řekl ČTK vodní záchranář Jan Kubánek.
 
V Pardubicích se lze svézt i na větší lodi. Výletní loď funguje prakticky celý rok, od jara do podzimu loď jezdí častěji. I když je o ni poměrně zájem, provozovatel by bez dotací tratil. Dopravní podnik loni dostal na provoz lodi 300.000 korun od města a stejnou částku také od kraje. Pelikán předpokládá, že 600.000 korun podnik dostane i letos.
 
"Provozní náklady se nám zaplatí z dotací a jízdného, vyděláme i něco navíc, z toho umořujeme technické zhodnocení lodi," řekl Tomáš Pelikán.
 
zdroj: ČTK