Pardubice chtějí být méně závislé na dodávkách energií

Pardubice by chtěly být v budoucnu méně závislé na dodávkách energií. Počítá s tím nový strategický plán města pro roky 2014 až 2025. Moderní využívání dalších zdrojů energie a takzvaných ostrovních systémů, tedy nezávislé výroby, by mělo snížit rizika výpadků energií a zároveň přinést úspory. 

"První menší ostrovní systém se již buduje v Plaveckém areálu Pardubice, kde se instalují termické solární kolektory. Tím bude zčásti soběstačný ve výrobě teplé vody a ve vytápění, v letních měsících úplně," řekl ČTK radní Jan Němec (TOP 09), který měl energetiku ve strategickém plánu na starosti. Poukazuje také na to, že značná část nákladů na elektřinu připadá na její distribuci, proto je výhodnější vyrobit ji v místě spotřeby. Podobné nezávislé systémy by mohly vzniknout na dalších budovách městských zařízení. 
    
"Chceme vytvořit společnou energetickou koncepci s Hradcem Králové. Máme tu elektrárnu v Opatovicích, potenciální spalovnu komunálního odpadu, kompostárnu a čistírny odpadních vod, kde se dá uplatnit kombinovaná výroba tepla a elektřiny," uvedl Němec. První projekty by se podle něj mohly začít plánovat počátkem příštího roku. Peníze by na ně mohl poskytnout dotační program integrovaných územních investic (ITI) pro metropolitní oblast Hradubické aglomerace. 
    
Energetický přínos si slibuje zvláště od budoucí spalovny komunálního odpadu, která by podle něj mohla vzniknout v Opatovicích nad Labem nebo v areálu odstavené spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Jan Linhart ze sdružení Zelená pro Pardubicko, který se na energetické části plánu podílel, je k této myšlence zdrženlivý. "Odpad se po důkladném vytřídění může spálit, je to lepší, než jej ukládat do země. To by ale šlo udělat po úpravě zbytků jako přídavek paliva i jinde, například v kotli v Synthesii po připravované rekonstrukci tepelného hospodářství. Nemusí se stavět spalovna komunálního odpadu," řekl ČTK Linhart. 
    
Mírní také Němcův optimismus v oblasti ostrovních systémů. "Do města se příliš nehodí, spíše na venkov. Určitě se ale nedá mluvit o nezávislosti, vždy musí být připojení na standardní distribuční síť," míní Linhart. Dílčí využití vidí v ohřevu teplé vody a pro topení ve školách a dalších městských zařízeních, větší důraz ale klade na úspory energií. Těch se však obtížně dosahuje, protože v Pardubicích jsou dominantní dodávky tepla a teplé vody z elektrárny v Opatovicích, která má jedny z nejnižších cen v zemi. 
 
zdroj: ČTK