Některé ohrožené památky v Pardubickém kraji se daří opravovat

Některé ohrožené památky v Pardubickém kraji se daří postupně opravovat. Koncem minulého roku byla dokončena například obnova vnějšího pláště kostela svatého Vavřince v Čenkovicích na Orlickoústecku. Proti dalšímu chátrání se zajišťují zříceniny hrad Brandýs nad Orlicí a Rabštejnek u Chrudimi. Připravuje se rovněž oprava dřevěné kaple v Horním Houžovci na Orlickoústecku. ČTK to řekla Zuzana Růžková z pardubického pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

Na kostel v Čenkovicích získala římskokatolická církev dotaci z programu Státního zemědělského a intervenčního fondu ministerstva zemědělství. Objekt má opravenou fasádu, krov a vyměněnou střešní krytinu za břidlici, byly také zrestaurovány kamenné prvky a sochy. "Ačkoli stav okenních vitráží a interiéru je nadále špatný, dopomohly uvedené opravy k vyřazení kostela ze seznamu ohrožených kulturních památek," uvedla Růžková.
 
Kaple v Horním Houžovci je ojedinělým příkladem dřevěné lidové sakrální architektury orlickoústeckého regionu. Město Ústí nad Orlicí jako vlastník stavby nechalo v roce 2013 naimpregnovat střešní krytinu, vloni byl zpracován stavebně-historický průzkum a projekt k obnově kaple. Letos se předpokládá zahájení stavebních prací na obnově stavby.
 
Zříceninu hradu v Brandýse už léta opravuje radnice a Sdružení pro záchranu hradu v Brandýse nad Orlicí. Část peněz pochází z havarijního programu ministerstva kultury a z programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Zbytky hrádku Rabštejnek koupili minulý rok od Lesů ČR tři soukromníci, vyčistili jej od náletových dřevin a připravují zakonzervování zbylého zdiva.
 
Vloni se díky projektu na obnovu zámeckého návrší v Litomyšli podařilo kompletně opravit a otevřít piaristický kostel Nalezení svatého Kříže, významnou barokní památku. Vlastní revitalizace chrámu stála 70 milionů korun, z toho polovina připadá na restaurování mobiliáře. Součástí oprav byla i instalace varhan.
 
Nový majitel se chystá na obnovu lidové usedlosti čp. 24 z konce 18. století v Telecím na Svitavsku. Jedná se též o podmínkách záchrany sušárny v Zálší na Orlickoústecku, která po desetiletí chátrala. Pardubický kraj už přislíbil příspěvek na sanaci havarijního stavu. Larischovu vilu v Pardubicích, takzvaný Zámeček, kde byli za druhé světové války vyslýcháni a následně popraveni obyvatelé obce Ležáky a spolupracovníci výsadkářů ze skupiny Silver A, získala minulý rok Československá obec legionářská, a připravuje obnovu objektu a jeho využití pro výstavní a vzdělávací účely.
 
Přes úsilí památkářů i některých vlastníků se seznam ohrožených památek nebo jejich částí v kraji nezkracuje. Zatímco v roce 2009 jich bylo 20, nyní jich NPÚ eviduje 43. V havarijním stavu je například roubenka v Horním Třešňovci na Orlickoústecku, pivovar na hradě Rychmburk, zámek v Moravanech a sýpka v Řestokách na Chrudimsku či Morávkův vodní mlýn v Opatovicích nad Labem. "Některé památky ubudou, další zase přibudou. Kdyby ale do seznamu zařazeny nebyly, byla by menší šance na získání dotací a na to, že se je podaří v budoucnu opravit," řekla Růžková.
 
zdroj: ČTK