Na dřevěný kostel v Kočí se vrátí po desítkách let korouhve

Na dřevěný kostel z období gotiky v Kočí na Chrudimsku se o víkendu vrátí dvě ručně vyšívané korouhve se svatým Václavem a dalšími zemskými patrony. Původní byly v 50. letech nejspíš ukradeny. ČTK to řekl starosta obce Václav Pravda. Obec v sobotu pořádá slavnosti u příležitosti 750 let od jejího založení.  

"Vždycky říkám, že korouhve byly odváty časem a přikryty zapomněním. Zbyla po nich jen jedna fotografie. Bohužel je máme vyfocené jen z jedné strany, takže nevíme, kteří světci byli na rubu," řekl starosta.
 
Podle fotografie byla na původních dvou korouhvích nejspíš Panna Marie a Nejsvětější Srdce Ježíšovo a svatá Ludmila s malým Václavem. Nové oboustranné korouhve s třemi cípy o velikosti 70 krát 120 centimetrů zobrazují světce Václava, Ludmilu, Jana Nepomuckého a Vojtěcha.
 
"Je na nich poměrně velký podíl ruční práce. Tím, že jsou středové motivy celé ručně vyšité, patří tyto korouhve k náročnějším církevním zakázkám. Jinak bývají malované," řekl Zdeněk Velebný, majitel firmy Velebný & Fam, která vyrábí a rekonstruuje vyšívané prapory, vlajky, ale například i církevní ornáty.
 
Středové části jsou zhotovené z hedvábí a polyesteru, na podkladový materiál jsou použity hedvábí a damašek. Výtvarné návrhy si dělá majitel firmy sám. Podle něj má každá vyšívárna svůj vlastní rukopis, aby se odlišila od ostatních.
 
"Korouhve se dávaly na kostely koncem 18. a v průběhu 19. století, mohl to být i případ obce Kočí," řekl Velebný.
 
Svatého Václava symbolizuje svatováclavská orlice a klasy. Atributy jeho babičky Ludmily jsou písmena a brko. Svatý Vojtěch je zobrazen s pádlem a přeloženými šípy a svatého Jana Nepomuckého charakterizuje svatozář s pěti hvězdami, palmová ratolest a kříž.
 
Kostel zasvěcený svatému Bartoloměji nechala postavit na konci 14. století královna Žofie, manželka Václava IV. Na jednolodní kostel navazuje dřevěná zvonice a vede k němu dubový most z období baroka.
 
zdroj: ČTK