Elektrárny Opatovice zveřejnily smlouvu, kterou navrhly Czech Coalu

Elektrárny Opatovice (EOP) zveřejnily návrh smlouvy na dodávky uhlí od společnosti Czech Coal, kterou těžařská firma v pondělí odmítla. Elektrárenská společnost tak reaguje na vyjádření Czech Coal především o placení za dodávky a o ukončení sporů mezi oběma firmami. ČTK o tom informoval mluvčí Elektráren Opatovice Petr Zadák. Vyjádření Czech Coal ČTK shání.

Czech Coal před prázdninami vypověděl EOP smlouvu s odůvodněním, že jí firma dluží zhruba půl miliardy korun. Elektrárny proto přišly s návrhem, který měl situaci vyřešit. Na tom se ale Czech Coal nelíbilo mimo jiné to, že elektrárny nejprve avizovaly, že budou platit předem a že ustoupí od předchozích sporů, zatímco navrhovaná smlouva údajně tvrdí něco jiného.

V úterním prohlášení EOP uvedla, že dodávané uhlí je sice fakturováno každou dekádu, tyto částky ale prý nepřesahují zhruba 25 milionů korun a těžařská firma bude v případě nutnosti moci čerpat z kauce 50 milionů Kč. "Kdyby (hypoteticky, protože EOP své závazky hradí), byť o jeden den, EOP za uhlí nezaplatila, mohl by si Czech Coal okamžitě částku stáhnout ze složené kauce. Tzn., že by měl vždy jistotu, že má za uhlí zaplaceno," uvedl Zadák.
 
Mezi stranami je spor především o to, zda smlouva na dodávky uhlí zanikla. "EOP navrhla, že pokud bude uzavřena smlouva nová, udělá ten krok, že se mj. vzdá nároku na náhradu škody způsobené zastavením dodávek hnědého uhlí ze strany Czech Coal pro společnost EOP z titulu údajného odstoupení od původní smlouvy," uvádí tisková zpráva EOP a dokládá to přiloženým návrhem smlouvy.
 
Představenstvo uhelné společnosti návrh Elektráren Opatovice v pondělí odmítlo a uvedlo, že chce dál jednat. Návrh EOP byl prý ultimativní a neusiloval o smírné řešení sporu, uvedli představitelé Czech Coal. Podle Elektráren Opatovice chce ale Czech Coal vytvořit tlak a dosáhnout razantního zvýšení ceny hnědého uhlí na úkor odběratelů tepla. Teplo od EOP odebírají desítky tisíc domácností i firmy.
 
Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z elektrárny odebírá více než 60.000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdaneč na Pardubicku. Teplo z elektrárny bere v regionu také řada firem a podnikatelů.
 
Majitelem EOP je Energetický a průmyslový holding (EPH). Czech Coal v posledních letech tlačí na cenu uhlí, kterou se snaží zvýšit zhruba na 70 korun za gigajoule. EPH společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF, společnost Czech Coal patří Pavlu Tykačovi.
 
zdroj: ČTK