České a slovenské loutkářství hledá cestu na seznam UNESCO

Fenomén českého a slovenského loutkářství by mohl být zapsán do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Návrh podpořili radní Pardubického kraje. Východočeské loutkářství bylo v roce 2012 zapsáno na národní seznam významných nemateriálních kulturních statků, v blízké době by se v něm mělo objevit celé české loutkářství. Tradiční loutkářství na Slovensku bylo zapsáno do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví Slovenska v roce 2013. Na rozdíl od sousedních zemí se v Česku a Slovensku hrálo s loutkami často podomácku a obliba této zábavy se udržela až do současnosti, řekl ČTK Michal Drtina, odborný pracovník pro loutkářství Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu.

"Loutkářství je v České republice unikátní svým rozšířením od počátku minulého století, kdy loutky byly v každé rodině. Hrálo se česky i německy v rodinách, na vesnici, má to mnoho společného i s národním obrozením," uvedl Drtina. Podle něj je na tradici cenné nejen vlastní herectví, ale i výtvarná, scénáristická a hudební složka. Typické jsou některé loutky, například Škrhola nebo Kašpárek.
 
Loutkářství se udrželo i do moderní doby, v polovině minulého století, kdy ještě nevysílala televize, u nás existovalo kolem 3000 souborů, dnes je jich asi 300. V sousedních zemích jako Rakousko a Německo se loutkové divadlo hrálo na stabilních "kamenných" scénách, v rodinách se příliš nepěstovalo. Kočovní loutkáři kdysi v Česku znamenali vůbec první kontakt lidových vstev s divadelní kulturou.
 
Lidové loutkářství je na východě Čech zaznamenáno již před téměř dvěma stoletími. Už v roce 1838 se diváci zámecké litomyšlské scéně bavili při masopustní frašce Koš, první známé české loutkové hře pro amatérské divadlo, kterou napsala ji Magdalena Dobromila Rettigová. V současnosti je Pardubický kraj v republice známý Muzeem loutkářských kultur v Chrudimi. Festival Loutkářská Chrudim je nejstarší kontinuálně trvající loutkářská přehlídka v Evropě.
 
Loutkářství bylo rozšířené kromě východních a jižních Čechách také na Plzeňsku a některých oblastech Slovenska. Rozhodnutí UNESCO by mohlo padnout do dvou let.
 
Pardubický kraj má na seznamu významných nemateriálních kulturních statků UNESCO již jeden folklorní zvyk. Od roku 2011 ne něm figurují vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku.
 
zdroj: ČTK