Agrární komora ČR požaduje více evropských dotací pro zemědělce

Agrární komora ČR kritizuje, že by čeští zemědělci měli mít v příštím plánovacím období Evropské unie méně dotací než dosud. Podle ní je nutné do zemědělství více investovat, zvýšit konkurenceschopnost českých farmářů a snížit závislost na dovozu potravin. Po dnešním jednání s Asociací krajů ČR to novinářům řekl prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman.

Ministr zemědělství Marian Jurečka předloží vládě implementaci společné zemědělské politiky pro Českou republiku. Agrární komoře se nelíbí, že v návrhu je málo peněz pro investice, tedy pro další rozvoj zemědělství a zpracovatelského průmyslu.
 
"V minulém programovacím období jsme byli asi o 12 procent níž než je průměr Evropské unie, podle současného návrhu se to ještě prohloubí, dostaneme se o 20 procent níže," uvedl Toman.
 
Českému zemědělství se přitom v loňském roce dařilo, podle údajů Českého statistického úřadu zisk odvětví meziročně vzrostl o 300 milionů korun na 16,7 miliardy korun. Jde o druhý nejlepší výsledek od roku 1998, odkdy se tento ukazatel sleduje. Na růstu se podílela vyšší úroda hlavních rostlinných komodit, zvýšení cen mléka a také nárůst dotací.
 
Podle Tomana ovšem v zemědělství chybí zhruba 300 milionů korun na investice, ve zpracovatelském průmyslu 80 až 100 milionů korun. Přitom v programovém prohlášení vlády je uvedena potravinová soběstačnost a snížení dovozu potravin.
 
"Pokud nebudeme investovat, těžko budeme produkovat větší množství kvalitních potravin pro české lidi," řekl Toman. Investičně náročné je například ovocnářství, zelinářství, pěstování chmele nebo brambor. Stejně tak by se měla více podporovat i živočišná výroba. Rozvoj zemědělství by měl podle Tomana příznivý vliv na zaměstnanost.
 
"Celková obálka společné zemědělské politiky je nižší než doposud, to znamená i naše národní obálka je menší, takže ta očekávání, že teď budou mít všichni víc, nelze naplnit," uvedl nedávno ministr Marian Jurečka s tím, že se ministerstvo bude snažit peníze zacílit lépe než v předchozím období. Kritici dlouhodobě dotačnímu systému vyčítají, že dostatečně nemotivuje zemědělce k produkci některých v tuzemsku tradičních komodit.
 
Například pěstitelé ovoce a zeleniny by podle ministra měli nově pobírat zvláštní dotaci v celkové výši okolo 250 milionů ročně. Speciální podporu by měli dostat také pěstitelé chmele. Ministerstvo jedná ještě o podpoře pěstitelů brambor na škrob i ke konzumaci. Samostatnou podporu budou mít také pěstitelé skotu.
 
zdroj: ČTK