V Pardubickém kraji roste počet zvířat v záchranných stanicích

Záchranná stanice pro zvířata Pasíčka v Boru u Skutče na Chrudimsku musí ošetřovat stále více zraněných nebo opuštěných živočichů. Minulý rok jich přijala přes 800, většinou ptáků a malých savců, zpět do přírody se jich podaří vrátit jen polovinu.

Podle něj je za vyšším počtem ošetřených zvířat větší známost stanice, lidé se na ni v případě nálezu živočichů často obracejí. I přes nedávné rozšíření začíná stanice, jedna ze dvou v Pardubickém kraji, pociťovat nedostatek prostoru.

Nejvíce zranění zvířat mají na svědomí auta, u ptáků je časté také popálení elektrickým proudem z rozvodných sítí. Některá mláďata ptáků, pokud nejsou zraněná, stanice rovnou vrací do jejich hnízd. Raritou mezi obyvateli záchranné stanice byla nejmenší sova Evropy kulíšek nejmenší, jehož lidé našli v centru Pardubic. Stanice se stará i o netopýry, veverky, ježky či kuny.
 
Podobné zkušenosti má i Josef Zelený, který vede Záchrannou stanici pro zvířata Zelené Vendolí na Svitavsku. Vloni se postarala asi o 450 zvířat, letos už má tento počet za sebou. Do přírody navrací jen zhruba třetinu svých klientů. "Mnohá zranění ptáků jsou natolik fatální, že u nás musejí dožít," řekl ČTK.
 
Podle něj se úrazy zvířat množí, mnohá jsou zraněna v raném věku. Na ta, která zůstávají ve stanici trvale, se chodí dívat exkurze ze škol i další návštěvníci. Počet chovaných zvířat ale někdy přesahuje únosnou míru, takže pro ně stanice musí hledat místo v dalších podobných zařízeních.
 
zdroj: ČTK