Zámek ve Zdechovicích by měl být opraven

Radnice ve Zdechovicích na Pardubicku si dala zpracovat studii k využití sešlého barokního zámku v obci. Jeho část by mohla sloužit k bydlení seniorů, další prostory v přízemí pro služby. Kvůli lepší ekonomice projektu by se zřejmě musely pro seniory vybudovat v areálu další objekty, řekl dnes ČTK starosta Robert Chutic.

"Kapacita v zámku by byla mezi 40 až 50 lidmi, což je poměrně málo. Architekt proto navrhl rozšíření v podobě externích pavilonů, například v místě bývalého velkostatku," uvedl Chutic.

V zámku by kromě ubytování pro seniory mohla být například cukrárna, kadeřnictví, jídelna, společenský sál, občerstvení, informační středisko nebo chráněná dílna pro ubytované.
 
Nejasné je zatím financování celého projektu. Jisté je jen to, že obec na investici v řádu několika set milionů korun peníze mít nebude. Záměr nastíněný studií musí nejdříve projednat zastupitelé. "Musíme rozhodnout, do čeho půjdeme," řekl starosta.
 
Zdechovický zámek, který současnou podobu dostal na počátku 19. století, po roce 1948 komunistická vláda znárodnila. Nejdříve sloužil k ubytování horníků z Chvaletic, později zde sídlila vojenská posádka. Od roku 1968 jej obsadila sovětská armáda, která odešla v roce 1990. Radnice v posledních dvou letech vložila do oprav zámku a parku přes 16 milionů korun. Při úpravách rozsáhlého zámeckého parku byly v zemi nalezeny například barokní pískovcové sochy a vázy.
 
zdroj: ČTK