Zadlužený TechnoPark Pardubice je v úpadku

Soud dnes na návrh firmy Geosan Group vyhlásil konkurs na majetek komanditní společnosti TechnoPark Pardubice. Firmě Geosan Group dluží téměř 230 milionů korun, menší částky dluží i dalším osmi subjektům. ČTK to zjistila z insolvenčního rejstříku. 

Technopark měl již kvůli nařízené exekuci obstavený účet a není schopen platit závazky. Proto sám žádal soud, aby byl vyhlášen jeho úpadek. Soud určil insolvenčním správcem pardubickou firmu Saluka. Na 3. dubna pardubický soud nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů. 

Firma Technopark Pardubice postavila v průmyslové zóně vědecký park a podnikatelský inkubátor. Moderní haly se nikdy celé nenaplnily a společnost není schopna splácet své dluhy. Věřitel Geosan Group zvažoval podání návrhu na insolvenční řízení už od roku 2011. Soudně se pokusil vymoct část dluhu, ale TechnoPark Pardubice splácel jen po velmi malých částkách. Pokud firma skončí v úpadku, bude muset haly rozprodat, aby umořila závazky. 
    
Výstavba hal stála 450 milionů korun, z toho 300 miliony přispěla Evropská unie. Společnosti se s problémy dařilo pět let dodržet unijní podmínky a nemusela vracet dotace. 
    
TechnoPark Pardubice vznikl v roce 2004 jako komanditní společnost. Komplementářem je akciová společnost TechnoPark Management. Od března 2012 ji stoprocentně vlastní firma Midoma Overseas Ltd. se sídlem na Britských panenských ostrovech, které jsou známé jako daňový ráj pro zahraniční společnosti. Jeden ze zakladatelů firmy TechnoPark Management Jiří Kovář před časem zemřel. 
    
Komanditisty jsou Pardubický kraj, Univerzita Pardubice a společnost Free Zone, v níž drží Pardubice 30 procent akcií. Tyto subjekty do projektu vložily jen statisícové částky, ale nemají rozhodovací pravomoci. 
 
zdroj: ČTK