Za smrt výsadkáře byli obvinění opět zproštěni obžaloby

Krajský soud v Pardubicích dnes potvrdil rozsudek Okresního soudu v Chrudimi, který zprostil obžaloby techniky Petra Suchomela a Jana Šturce. Podle obžaloby chybně otestovali vojenský padák, což způsobilo smrt výsadkáře Lukáše Syručka při seskoku v Chrudimi v lednu 2009. Podle předsedy senátu pardubické pobočky krajského soudu Aleše Holíka se nepodařilo prokázat, že by se dopustili trestného činu. Zároveň poukázal na to, že z neštěstí by se mohli zodpovídat jiní.

Syručkovi se při seskoku zapletly šňůry padáku do výzbroje. Záložní padák nestačil včas otevřít a zabil se. Podle armády se žádné chyby nedopustil.

Podle obžaloby Suchomel a Šturc jako pracovníci pracovníky výzkumného ústavu provedli nedbale testy padáku, který si u nich objednala armáda. Neuvedli také všechny zjištěné údaje do protokolu a svévolně snížili počet zkušebních seskoků. Armáda výsledky převzala bez připomínek a nepožadovala jejich doplnění ani je nijak nezpochybnila. Zaplatila za ně 1,8 milionu korun.
 
Podle soudce byli Suchomel a Šturc řadovými pracovníky, zodpovědnost by mohli nést jiní. Radim Novotný pracoval v době neštěstí jako vedoucí útvaru výzkumného ústavu a měl za sebou více než 1000 seskoků. "Byl označen jako vedoucí projektu odzkoušení modulárního nosného systému a byl nadřízeným obžalovaných. Ve smlouvě o dílo byl označen za osobu, která po odborné stránce za provedení zkoušek," uvedl Holík. U soudu v Chrudimi, kde byl jako svědek, Novotný tvrdil, že věci nerozuměl a jeho role byla jen formální. Přitom byl jednou ze tří osob, které zkušební seskoky pro ústav prováděly.
 
Dalším svědkem, který by podle Holíka zasluhoval větší pozornost, je Petr Štěpán. Tento příslušník armády, vedoucí vedoucí referátu záchranné a výsadkové služby ministerstva obrany, měl být specialista na vzdušné výsadky. "Byl zřejmě osobou, která měla zadat požadavky na provedení zkoušek, i když je formálně připravoval jiný útvar ministerstva," řekl Holík. Štěpán byl také předsedou komise, která vyhodnotila výsledky vojskových zkoušek v roce 2006 s 200 seskoky jako bez závad a která rozhodla o zavedení padáku do používání v armádě. Řídil také seskoky na letišti v Chrudimi, při nichž Syruček zahynul.
 
Podle soudce by mohl iniciovat nové trestní řízení státní zástupce. Podání žaloby nevyloučila ani vdova po výsadkáři Alena Syručková.
 
zdroj: ČTK