Z půl milionu kostiček složený svět

Městečko se zábavním parkem, scény z filmů o Hvězdných válkách, svět středověkých pirátů – to vše postavené ze stavebnice Lego mohou od pátku obdivovat návštěvníci Východočeského muzea v Pardubicích. Výstava nazvaná Svět kostiček se koná v multifunkčním sále Zámku Pardubice, otevřena je denně kromě pondělí, a to od 10 do 18 hodin.  

„Zveme všechny malé i velké obdivovatele této celosvětově populární stavebnice. Na jednom místě si prohlédnou stavby z řady tematických sérií – od starší řady Baby Primo, která se už nevyrábí, přes konstrukční sety pro zdatné stavitele Lego Technic, svět středověkých námořních pirátů až po dívčí hrdinky z Lego Friends. Nechybí ani viněty, tedy vlastní tvorba majitele výstavy Petra Šimra a dalších fanoušků lega v podobě malých staveb zachycujících nějaký příběh," vyjmenovává některé exponáty ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Součástí výstavy bude dětský koutek s originálním Lego hracím stolkem a dostatkem kostiček. Vystavené exponáty doplňuje i promítání krátkých animovaných filmů z lega.

„Pro děti od 7 let jsme připravili tři animační dílny. Vyzkouší si při nich základy stop motion animace, tedy vytváření filmu z jednotlivých snímků, kdy je scéna ručně upravována," vysvětluje Oliver Vršanský, lektor muzea. Animační dílny probíhají v sobotu 22. dubna od 14 do 17 hodin, ve čtvrtek 11. května od 15 do 18 hodin a v neděli 28. května od 14 do 17 hodin.

V rámci výstavy si každý návštěvník může i zasoutěžit. V prostoru dětského koutku má za úkol postavit Zámek Pardubice, sám nebo s pomocí rodičů vyfotit a poslat na e-mail soutez@vcm.cz. „Muzeum vystaví soutěžní výtvory na své facebookové stránce a poslední květnový týden vyhodnotí nejoblíbenější a nejzdařilejší model," vysvětluje Oliver Vršanský z Východočeského muzea. Hraje se o vstupenky do kina a stavebnice.

Výstava je otevřena do 4. června denně mimo pondělí, a to od 10 do 18 hodin.