Výstava Starokladrubský kůň

Výstava vzdává hold jediné živé národní kulturní památce v ČR – starokladrubským koním.  

V přednáškovém a multifunkčním sále představí muzeum historii i současnost nedávno zrekonstruovaného hřebčína a chovu starokladrubských koní. Hřebčín se od počátku specializuje na chov impozantních a ušlechtilých galakarosiérů pro ceremoniální zápřeže, běloušů a vraníků, původně starošpanělské a staroitalské krve. Kladrubský národní hřebčín patří mezi nejstarší na světě. Oficiálně byl založen jako elitní císařský hřebčín za vlády Rudolfa II. v roce 1579, ale tradice místního chovu sahá až k pánům z Pernštejna do 15. století.

Návštěvníky potěší historická sedla a kočárové postroje, staré tisky, barokní grafiky a plastiky. Nejen odborníky zaujmou dobové chovatelské záznamy a plemenné knihy ze Státního oblastního archivu v Zámrsku. Nepřehlédnutelným exponátem je kůže významné chovné klisny Energiky, matky dvou plemenných hřebců. Nechybí ani sochy a busty slavných plemenných koní Generalissima XXIII a Generalissima XXIX.

Fyzicky zdatní dospělí si mohou každou středu, pátek a sobotu vyzkoušet rovnováhu a koordinaci pohybu na dostihovém trenažeru.
Podzim přivítáme komentovanými prohlídkami, cyklem přednášek s tematikou historie a současnosti chovu starokladrubských koní a školy se mohou těšit na speciální program O koních s koňmi, který připravujeme s hipoterapeutickým sdružením Apolenka.
Hřebčín během existence vystřídal vzestupy a pády, překonal četné válečné konflikty, těšil se přízně panovníků nebo bojoval o existenci. V současné době je Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem státní příspěvkovou organizací zřizovanou Ministerstvem zemědělství. Česká republika nyní usiluje o zařazení hřebčína na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Vstupné:
40 Kč plné 
20 Kč snížené 
 
Přednášky k výstavě Starokladrubský kůň
 5. 10. – Pozoruhodná historie Národního hřebčína Kladruby nad Labem - ing. Lenka Gotthardová
12. 10. – Národní hřebčín Kladruby nad Labem jako kulturní dědictví - ing. Jiří Machek
19. 10. – Historie a současnost chovu koní v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem - ing. Karel Regner
26. 10. – Krajina hřebčína Kladruby nad Labem - ing. Věra Veselovská
Přednášky začínají v 18 hodin v přednáškovém sále muzea.

14. 12. od 17 hodin – komentovaná prohlídka výstavy s Lenkou Gotthardovou a vánočním punčem

http://www.vcm.cz/