Volby do zastupitelstva Pardubic jsou platné

Volby do zastupitelstva Pardubic jsou platné. Soud zamítl stížnost na údajnou agitaci a propagaci hnutí ANO v blízkosti volební místnosti. Výsledek voleb to nemohlo ovlivnit, řekl ČTK soudce Jan Dvořák z pardubické pobočky krajského soudu.

Podle něj se místo údajné zakázané agitace a propagace, například rozdáváním koblih, nenacházelo v bezprostředním okolí volební místnosti. I kdyby tomu tak ale bylo, nemohlo by to výsledek voleb změnit. Zkušenost totiž ukazuje, že při cestě do volební místnosti a při následném hlasování jsou už voliči pevně rozhodnuti, komu odevzdají svůj hlas. "Představa, že by takto rozhodnutí voliči ještě mohli být ovlivněni obyčejnou koblihou, je poněkud úsměvná a svědčí o hrubém podcenění rozumu voličů," uvedl v usnesení senát soudu.
 
Komunální volby v Pardubicích vyhrálo hnutí ANO 2011, získalo 11 mandátů z 39. Druhá ČSSD má šest zastupitelů. Čtyři křesla obsadilo Sdružení pro Pardubice (SPP) stejně jako KSČM a ODS, po třech získali Pardubáci a TOP 09, po dvou sdružení Patrioti Pardubic a Koalice pro Pardubice. Na koalici se dohodlo hnutí ANO s ČSSD, TOP 09 a lidovci. ANO bude mít primátora a stejně jako ČSSD dva náměstky, menší strany po jednom radním.
 
Pardubice nyní mohou svolat ustavující jednání zastupitelstva, které zvolí členy rady a vedení města. "Předběžně se uvažuje o příštím pátku 21. listopadu v 15:00," řekl ČTK tajemník magistrátu Michal Zitko.
 
Soud také zamítl tři stížnosti na volby ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Ve všech případech bylo terčem kritiky tričko s Karlem Schwarzenbergem, které měl na sobě jeden člen volební komise. Podle soudu tak sice porušil volební zákon, jeho jednání ale nemohlo výsledek voleb ovlivnit. Na rozhodnutí dosud čekají stížnosti na volby v třetím pardubickém obvodu Dubina, v Chrudimi a některých menších obcích. Podle soudce Dvořáka však budou pravděpodobně všechny zamítnuty.
 
zdroj: ČTK