Vesnicím na Moravu posílá Pardubický kraj 2 miliony korun

Obce a města z celé republiky pomáhají zničeným moravským vesnicím po tornádu. Pardubický kraj vyslal už v pátek na jižní Moravu odřad profesionálních i dobrovolných hasičů. V pondělí krajští radní rozhodli o finanční pomoci pro zničené obce. Kraj každé obci pošle půl milionu korun.

Radní Pardubického kraje na mimořádném jednání schválili humanitární dar ve výši dvou milionů korun jako výraz solidarity a pomoci při bezprostředním odstraňování škod pro čtyři obce postižené ničivým tornádem, které se minulý týden ve čtvrtek prohnalo Hodonínskem a Břeclavskem. Nejpostiženější jsou obce Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves. „Zvažovali jsme, jakým způsobem poskytneme avizované dva miliony korun jako výraz solidarity a sounáležitosti našeho kraje s obcemi na Hodonínsku a Břeclavsku. Nakonec jsme se i po debatě s Jihomoravským krajem domluvili na přímé finanční pomoci čtyřem nejpostiženějším obcím. Každá z nich, tedy Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves obdrží dar ve výši půl milionu korun,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Kraj uvolnil i 100 tisíc korun pro zajištění odřadu Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje, který v obcích pomáhá již od pátečního odpoledne. Aktuálně zasahují v Moravské Nové Vsi. „V pondělí ráno zněl rozkaz jasně, a to nasazení jeřábu. Hasiči čistí ulice, odstraňují překážky a všechen materiál se sváží na určená místa. Nepředstavitelná katastrofa, shodují se všichni hasiči,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.