V Tyršových sadech proběhne údržba zeleně

Do zeleně v Tyršových sadech v příštích dnech nastoupí odborná firma, která zde provede pravidelnou údržbu zeleně. Ta se v parcích provádí zpravidla v pětiletých cyklech v době vegetačního klidu.

Pracovníci společnosti D.I.S. v Tyršových sadech provedou pěstební opatření na základě dendrologického průzkumu. Při pravidelné údržbě zeleně je v těchto dnech možno zastihnout pracovníky odborných firem na různých místech Pardubic. Je totiž vhodná doba pro výchovné zásahy do dřevin, jejich omlazování i zdravotní zásahy.

Dendrologický průzkum Tyršových sadů provedl odborník v souvislosti s připravovanou revitalizací parku. Zásah by však musel být proveden, i kdyby k plánované revitalizaci nedošlo. Pěstební opatření, při nichž bývají odstraněny náletové dřeviny, ošetřeny a odborně prořezány stromy či keře a podobně, se v parcích provádějí zpravidla v pětiletých cyklech. Bez povolení během nich mohou být odstraněny pouze stromy tzv. podlimitní tedy takové, jejichž obvod kmene ve výšce 130 centimetrů nedosáhne 80 centimetrů. Na stromy s větším obvodem kmene je třeba povolení.

Pěstební práce, během nichž budou z parku odstraněny náletové a podlimitní dřeviny a omlazena část keřů, skončí do konce března. Z Tyršových sadů přitom zmizí i zákoutí plná odpadu a lidských exkrementů i úkryty bezdomovců. Po pravidelné údržbě bude park připraven k zahájení revitalizace, na níž chce město prostřednictvím Integrovaného plánu rozvoje města získat dotaci z prostředků Evropské unie.

zdroj: ČTK