V Synthesii chladí hasiči zásobníky nitračních plynů

Hasiči v chemičce Synthesia i včera chladili zásobníky nitračních plynů, jeden už byl vyprázdněn. Firma přijala opatření po úterní provozní nehodě, kdy se po výbuchu víka od zásobníku dostaly škodlivé nitrační plyny do ovzduší. Synthesia postupně vyprázdní čtyři z deseti zásobníků, výroba nitrocelulózy, což je výbušná látka, je přerušená. ČTK o tom informovala mluvčí a personální ředitelka chemičky Jaroslava Doležalová. Škoda na majetku firmy ani škoda způsobená přerušením výroby zatím není odhadnutá. Příčinou nehody byly podle všeho vysoké teploty posledních dní.

"Zásobníky jsou nadále trvale ochlazovány, kapalina v zásobnících je odčerpávána a tím se sníží její hladina. Následně se musejí zásobníky vyprázdnit a vypláchnout tak, aby bylo potenciální riziko spojené s únikem plynů do ovzduší minimalizováno," uvedla Doležalová. Zbytky nitračních směsí v zásobnících firma podrobí analýze.

Výroba vojenské nitrocelulózy je pozastavena. Pokud veškerá technická a technologická opatření půjdou podle harmonogramu, výroba by měla být obnovena do několika dnů.
 
Oblak nitračních plynů unikl ze Synthesie v úterý po poledni, poté se dostal nad Pardubice a Rosice. Plyny dráždí dýchací ústrojí, a tak město prostřednictvím rozhlasu lidem doporučilo, aby zavřeli okna a nevycházeli. Oblak se v odpoledních hodinách ve vysokých výškách rozplynul. Nikdo nebyl zraněn. Pravděpodobnou příčinou nehody jsou vysoké teploty, které zavinily takzvaný fyzikální výbuch, tedy výbuch bez požáru.
 
"Náš způsob skladování plynů je standardní, přesto budeme hledat jiný tak, aby k podobným haváriím nedocházelo. Lidem, kteří pracují v pozastavené výrobě nitrocelulózy, najdeme jinou práci v rámci Synthesie, o práci se bát nemusejí," uvedl generální ředitel firmy Daniel Kurucz.
 
Oxidy dusíku ze Synthesie unikly i předloni v červenci, za únikem byla technická závada a přispělo k němu i tropické horko. Žlutý jedovatý mrak tehdy putoval směrem na Lázně Bohdaneč a další obce severozápadním směrem.
 
zdroj: ČTK