V regionální dopravě na východě Čech budou nové čipové karty

Cestující v regionální dopravě na východě Čech budou moci od září využívat novou čipovou kartu v rámci tarifu Iredo. Usnadní jim odbavení v autobusech a vlacích a vyplatí se zvláště těm, kteří cestují pravidelně, případně přestupují. Karty postupně nahradí vícedenní papírové jízdenky platné u všech přepravců na území Pardubického a Královéhradeckého kraje, řekl ČTK Jiří Král, ředitel společnosti Oredo, která projekt odbavovacího systému zajišťuje.

Od začátku srpna si lidé mohou pořídit kartu s týdenní, měsíční a čtvrtletní časovou jízdenkou. "Při nástupu pak bude stačit přejet kartou přes odbavovací zařízení. Ti, kteří přestupují, navíc ušetří ve srovnání s tím, kdyby si kupovali každou jízdenku zvlášť," uvedl Král.
 
Karta platí v regionálních spojích všech dopravců v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, použít ji nejde na dálkových komerčních linkách mimo systém Iredo. Lidé, kteří měli čipové karty jiných dopravců, je musejí do konce roku vyměnit za nové společné karty Iredo. V městské hromadné dopravě karty platit nebudou. Cestující si musejí opatřit jízdenky či karty jednotlivých přepravců.
 
Pořízení samotné karty, jejíž platnost je šest let, vyjde na 150 korun. Do konce září bude cena pro děti, žáky a studenty jen 80 korun. Zájemci si o ni mohou zažádat na nádražích Českých drah a kontaktních místech. Kromě osobní karty je možné získat i kartu anonymní, na niž nepůjdou nahrát časové jízdenky a bude sloužit jako elektronická peněženka pro jednorázové jízdy. Dosavadní papírové časové jízdenky platí do konce září, čtvrtletní do konce roku.
 
Společnost Oredo, kterou vlastní rovným dílem Pardubický a Královéhradecký kraj, získala na odbavovací systém evropskou dotaci. Pokryje 85 procent uznatelných nákladů, zbytek platí oba kraje. Celkové náklady dosáhnou přibližně 50 milionů korun.
 
zdroj: ČTK