V Pardubicích začal turnaj ve skládání Rubikovy kostky

Na pardubickém mezinárodním festivalu šachu a her Czech Open začal dnes turnaj ve skládání Rubikovy kostky. Třídenního turnaje se účastní soutěžící od 13 let, nejstaršímu je 44 let. Oblíbená skládačka má velké množství variant.

"V Pardubicích se soutěží ve všech oficiálních disciplínách, což jsou kostky od dva krát dva do sedm krát sedm polí. Klasická je tři krát tři, s kterou celý svět začínal," řekl ČTK pořadatel turnaje Jaroslav Flejberk. Navíc mohou soutěžící používat buď dvě nebo jen jednu ruku a také pracovat poslepu. Neoficiálně se bude skládat kostka se stranou o 64 polích, Rubikovy olympijské kruhy a hlavolam Pyramid. Divácky nejatraktivnější je skládání kostky nohama.
 
Ti nejlepší složí dvěma rukama klasickou skládačku tři krát tři zhruba za deset vteřin, jednou rukou jim to trvá o opět vteřin déle. Nohama to zvládnou za půl minuty. V roce 2008 vznikl v Pardubicích světový rekord ve skládání oběma rukama 7,08 vteřiny, nynější nejlepší světový výkon je 5,76 vteřiny.
 
Flejberk považuje za nejobtížnější kostku o hraně se sedmi poli. Zcela mimořádný je podle něj také výkon jednoho soutěžícího, který si před sebe rozloží 30 kostek, prohlédne si je a pak je poslepu složí. Mýlí se jen v jednom či dvou případech. "Vůbec nechápu, jak je to ten člověk schopný udělat," řekl Flejberk.
 
Nejvýkonnější jsou podle Flejberka soutěžící od 16 let, po pětadvacítce se v naprosté většině závodit přestává. Později již motorika a hbitost prstů ochabuje, i když výkonnost mozku se příliš nemění.
 
Vynálezcem kostky je maďarský architekt a designér Ernö Rubik, který 13. července oslaví sedmdesátiny. Jeho první hlavolam o 54 polích se objevil na maďarském trhu roce 1978, později se výroby a distribuce ujala americká firma Ideal Toy. Z dětské zábavy se během let stala regulérní soutěžní disciplína, v níž se snaží vyniknout lidé po celém světě. Jen v letech 1980 až 1982 se ve světě prodalo sto milionů kusů. Rubik se i později snažil přijít s podobným hitem, žádný z jeho hlavolamů už ale slávu původní kostky nepřekonal.
 
zdroj: ČTK