V Pardubicích přibývá prvňáků

V Pardubicích v posledních třech letech přibývá prvňáků a přibývat jich má i v dalších letech. Kapacita základních škol by ale podle magistrátu měla stačit. ČTK o tom dnes informoval Tomáš Zelený z oddělení školství pardubického magistrátu.

"V letech 2005 až 2009 se počty dětí nastupujících povinnou školní docházku pohybovaly kolem 800 ročně. Od roku 2010 jich přibývá, loni už jich bylo 873. V základních školách nedostatek míst nehrozí, jejich kapacita je naplněna zhruba ze tří čtvrtin," uvedl.

Výjimkou je ZŠ Studánka, jejíž kapacita je vyčerpána, a letos při zápisu musela 29 dětí odkázat na jiné školy v okolí, neboť může otevřít pouze tři první třídy.

Nejvíce prvňáků v září přijde do ZŠ nadporučíka Eliáše v Polabinách. Tato největší základní škola v Pardubicích letos jako jediná ve městě otevře čtyři první třídy. Škola, která loni prodělala rozsáhlou rekonstrukci, je připravena na nápor dětí i v příštích letech. Podle magistrátu jsou připraveny i další školy ve městě.

K zápisu letos přišlo 1085 dětí. Kolik z nich v září nastoupí, zatím není jasné. Mezi dětmi, které přišly k zápisu, bylo totiž zhruba 13 procent dětí, které byly u zápisu již v minulém roce, ale kvůli školní nezralosti jim byla povinná školní docházka odložena. Přibližně stejné procento dětí bude mít zřejmě povinnou školní docházku odloženou i letos. Žádost o odklad mohou rodiče podávat až do 31. května 2012.

Pardubice po roce 1989 kvůli úbytku dětí zrušily tři základní školy. V současné době jsou zřizovatelem 17 základních škol s celkovou kapacitou téměř 10.000 míst. Pardubické základní školy v současné době vzdělávají 7142 dětí.

zdroj: ČTK