V Květné je na munici z Vrbětic připraveno už 20 skladů

V areálu v Květné na Svitavsku, kam se převeze část munice z Vrbětic na Zlínsku, je už připraveno 20 objektů. Kvůli počasí se ale zatím na leden žádný převoz neplánuje. Novinářům to dnes řekli náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

"Tento termín dnes už můžeme vyvrátit kvůli meteorologické situaci. V uplynulých dnech ve Vrběticích napadlo několik centimetrů sněhu a ani situace ve zbytku republiky není úplně příznivá," uvedl Netolický. Podle něj zatím není stanoven rámcový harmonogram převozu.
 
Na Zlínsku dnes od rána opět sněží. Policie přes tuto komplikaci pořád plánuje, že odvoz munice z areálu ve Vrběticích bude zahájen na konci ledna. "Tato verze stále trvá," řekla ČTK mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. V areálu se dnes podle ní mnoho neděje, pyrotechnici pouze udržují zasněžené komunikace.
 
"Ostraha vojenskou policií funguje, máme tým devíti členů včetně vedoucího Vojtěcha Pražana, místostarosty Květné, který připravuje veškeré náležitosti, aby munice byla co nejhladším způsobem uskladnitelná," řekl Kuchta. V budoucnu by se mohl počet zprovozněných skladových objektů z nynějších 20 ještě zvýšit. Připravena je také vojenská hasičská jednotka, po navezení munice ji vystřídá profesionální hasičská jednotka, která bude spadat pod ministerstvo obrany. Ta zatím vzniká, měla by mít až 21 členů.
 
Podle dosavadních informací by mělo být do Květné převezeno 2800 tun munice patřící společnosti Excalibur Army. Podle hejtmana to nakonec bude zřejmě méně. Na převoz bude potřeba několik desítek nákladních aut.
 
Trasu transportu munice nechtějí zástupci ministerstev vnitra ani obrany kvůli bezpečnostním rizikům upřesňovat. Starosta Květné Petr Škvařil obavy z převozu nemá. "V minulosti skladem proběhly desítky tisíc tun munice. Jako starostu mě nikdo neinformoval, ale vůbec to nevadilo. Armáda měla procesy nastavené tak, že je řídila podle svých předpisů, a fungovalo to," uvedl Škvařil.
 
Armádní areál v Květné zabírá asi 215 hektarů, je obehnán betonovým oplocením a vybaven kamerovým systémem. Zasahuje do katastrů několika obcí. Vznikl v roce 1949, Československá lidová armáda jej využívala do roku 1969. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy ho až do roku 1990 měla v užívání sovětská armáda. Ke konci roku 2013 vojáci areál opustili a ministerstvo obrany se jej neúspěšně pokoušelo prodat.
 
zdroj: ČTK