V Kladrubech se dražily koně

Tři prodaní koně za celkem téměř milion korun jsou výsledkem sobotní jarní dražby koní starokladrubského plemene v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Pozornost zhruba stovky diváků nejvíce upoutal licitační souboj o mohutného čtyřletého hřebce, jehož cena vzrostla ze 14.000 eur na 19.000 eur (471.000 Kč). Cena koně tak více než dvojnásobně překonala nejvyšší cenu z loňského prvního ročníku dražby.

V aukci konané pod širým nebem na nádvoří hřebčína bylo 33 koní. Z nich z kladrubského hřebčína byly tři čtvrtiny. Zbytek přivezli soukromí chovatelé starokladrubských koní. "Možná jsme čekali větší počet prodaných koní, ale vzhledem k finančnímu výsledku nejsme nespokojeni," řekl ČTK pořadatel dražby Tomáš Janda. Dodal, že několik koní zájemci v rámci jarní dražby koupili i mimo aukci, takže celkový prodej činí asi deset koní.

Vyvolávací ceny koní, které se používají hlavně pro spřežení a drezúru, se pohybovaly od 3000 do 14.000 eur (75.000 až 350.000 Kč). Právě dva koně z Národního hřebčína vydražení za 14.000 a 19.000 eur patřili k nejatraktivnějším položkám aukčního katalogu. "Oba koně jsme chtěli. Ještě dva roky je necháme ve výcviku v Kladrubech, pak zůstanou určitě v Čechách," řekla ČTK Petra Stárková z Kutnohorska, která v aukci zastupovala anonymního kupce obou hřebců.

Kladrubský hřebčín by chtěl z jarních dražeb udělat tradici. "Koně je potřeba předvádět a prodávat. A nejlépe je prodat je na takovýchto akcích, kde se předvedou celé kolekce," řekl ČTK ředitel kladrubského hřebčína Jan Höck. Dražbu hřebčín podle něj otevřel i soukromým chovatelům v rámci snahy podpořit chov starokladrubských koní v Česku. "Každý prodaný kůň je pro nás úspěch. Je to ocenění naší práce a snažení," řekl Höck.

Do aukce se mohl zapojit jakýkoliv návštěvník dnešního dražebního odpoledne. Dopředu nemusel skládat žádnou hotovost ani se registrovat. "Stačí jen to, aby licitátorovi či jeho pomocníkům dal nějakým gestem najevo, že o koně má zájem," vysvětlil Janda. Reálných kupců však dnes přijelo šest až sedm, včetně několika z Rakouska a jednoho z Kanady.

Dražba klade značné nároky i na licitátora, který musí při představení předností koně a při řízení dražby plynule přecházet mezi češtinou, němčinou a angličtinou a ještě sledovat, zda někdo z diváků nezvedl ruku na znamení zájmu. Vzrušení v publiku vedle licitací vyvolala i jedna kobylka, která se při předvádění svému vodiči vytrhla a přes celé nádvoří utekla.

Kladrubský hřebčín se chovem koní zabývá přes 400 let. Své počátky datuje do roku 1579, kdy mu císař Rudolf II. udělil statut císařského dvorního hřebčína. Od roku 2007 je díky chovu starokladrubských koní vyšlechtěných z koní starošpanělských kandidátem na prestižní seznam UNESCO.

zdroj: ČTK