V domě hořely chemikálie, došlo i k výbuchům

V bytovém domě v Pardubicích krátce před sobotní půlnocí hořely ve sklepě chemikálie, požáru předcházelo několik výbuchů. Zhruba 12 lidí bylo z domu evakuováno. Záchranáři převezli dvě děti a jednu ženu do nemocnice na pozorování. Škoda činí asi půl milionu korun. Ve sklepě se také našly rozbušky a třaskaviny. Podle policie šlo zřejmě o zábavní pyrotechniku. ČTK o požáru informovala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Požár podle hasičů pravděpodobně způsobilo samovznícení chemikálií uložených ve sklepě. Hasiči je i s třaskavinami po uhašení požáru za asistence policejního pyrotechnika z domu vynesli. Na místo přijeli i odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, kteří odebrali vzorky na expertizu nalezených látek. "Předběžně šlo o samovznícení zábavní pyrotechniky," řekl ČTK operační důstojník pardubické policie.

Požár čtyřpatrového domu v Jungmannově ulici vypukl asi hodinu a půl před půlnocí. Část obyvatel jej v době příjezdu hasičů již opustila, někteří lidé zůstali na balkonech. Hasiči požár zcela zlikvidovali asi za půl hodiny, pak zakouřený sklep odvětrali. Chemikálie hasiči z domu postupně vynesli, třaskaviny si k bezpečné likvidaci převzal policejní pyrotechnik.
 
Poslední nebezpečné třaskaviny pyrotechnik odpálil a zlikvidoval dnes po poledni, uvedla mluvčí hasičů. Dodala, že ve sklepě domu zůstalo deset až 15 centimetrů kontaminované vody, kterou bude muset odstranit specializovaná firma.
 
zdroj: ČTK