V chemičce Synthesia unikly oxidy dusíku

Provozní nehoda v pardubické chemičce Synthesia způsobila dnes brzy ráno únik oxidu dusíku do ovzduší. Majetek ani lidé v průmyslové zóně SemtinZone, kterou Synthesia provozuje, nebyly ohroženy. Mimo zónu se nebezpečné látky nedostaly. ČTK o tom dnes informovala mluvčí a personální ředitelka Synthesie Jaroslava Doležalová. Podle mluvčí hasičů Venduly Horákové se přehřál zásobník s nitračními plyny a ulétlo mu víko, hasiči na místě ochlazují další zásobníky.

Provozní nehoda se stala v 1:30, uvedla Doležalová. Hasiči zasahují ve výrobně nitrocelulózy, kde je celkem deset zásobníků, hasiči je ochlazují, doplnila Horáková. Hasičům Synthesie pomáhají hasiči z Pardubic a Chrudimi.

"Varovné sms zprávy obdrželi také starostové okolních obcí. Únik nebezpečných látek mimo areál SemtinZone nebyl zaznamenán," uvedla Doležalová. Příčina provozní nehody se bude vyšetřovat.
 
V pardubickém areálu Synthesie v březnu hořelo ve firmě Rekla, z dřevěné haly s linkou na likvidaci oleje se požár rozšířil na sklad s minerálními oleji. Oheň vyvolal několik explozí, plameny zasáhly i dvě nákladní auta. Při požáru nebyl nikdo zraněn, škoda byla předběžně vyčíslena na 20 až 25 milionů korun.
 
Oxidy dusíku ze Synthesie unikly také předloni v červenci, za únikem byla technická závada a přispělo k němu i tropické horko. Žlutý jedovatý mrak tehdy putoval směrem na Lázně Bohdaneč a další obce severozápadním směrem.
 
zdroj: ČTK