U Kostelíčka najdou azyl lidé s Alzheimerovou chorobou

V Pardubicích byla slavnostně otevřena přístavba Domova pro seniory U Kostelíčka. V novém oddělení se 40 lůžky, které vyrostlo na místě bývalé plicní ambulance ve Štrossově ulici, najdou azyl lidé s psychiatrickým onemocněním, zejména s Alzheimerovou chorobou. 

Výstavba nového křídla, včetně demolice původního objektu, trvala zhruba rok a půl a stála 78 milionů korun. Stavbu financovalo město, Pardubický kraj přispěl patnácti miliony na stavbu a vybavení nového oddělení.

„Stavba vznikala v proluce mezi dvěma funkčními objekty Domova pro seniory a tomu jsme také museli přizpůsobit organizaci výstavby se všemi návaznostmi. Stavbu jsme od počátku chápali jako službu pro naše spoluobčany, kteří to opravdu potřebují a myslím, že tomu odpovídá i výsledek,“ řekl David Petrásek, ředitel společnosti Marhold, která byla generálním dodavatelem stavby.
 
V současné době žije v Pardubicích přes 15 tisíc lidí starších 65 let a podle demografické studie se během deseti let počet seniorů zdvojnásobí. Bude tedy přibývat lidí, kteří se už neobejdou bez sociálních služeb. Město by tak podle primátorky potřebovalo dál zvyšovat kapacitu zařízení poskytujících sociální služby.
 
„Rozšíření kapacity našich domovů pro seniory je pro město velmi důležité. Dnes mají Sociální služby města Pardubic (SSMP) dlouhý seznam lidí, žádajících o přijetí, nemají je však kam umístit. Čtyřicet nových míst situaci jistě zlepší, ale nevyřeší,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.
„V pořadnících o umístění v domovech pro seniory v Pardubicích evidujeme několik set žádostí,“ potvrdil ředitel SSMP Petr Krejčí. „Nově otvírané oddělení bude součástí domova se zvláštním režimem, který pečuje o uživatele se sníženou soběstačností, způsobenou chronickým duševním onemocněním. Celková kapacita této služby od 1. 1. 2012 vzroste na 177 míst. Rozhodujícím kritériem pro přijetí bude celkový zdravotní stav při splnění diagnózy odpovídající cílové skupině poskytované služby,“ dodal.
Nové oddělení je rozloženo do čtyř pater. V každém je pět dvoulůžkových pokojů s televizí vybavených speciálními polohovatelnými lůžky s antidekubitními matracemi a hygienickým zázemím. Každé patro dále uživatelům nabízí k využití relaxační a reminiscenční místnost, společenskou místnost s kuchyňským koutem a zázemí potřebné pro provoz oddělení.
V posledním patře nového křídla domova pro seniory vznikly společenské prostory, terasa, zázemí a apartmán pro dvě osoby. Ten je prioritně určený k ubytování návštěv uživatelů služeb domova.
 
Město Pardubice zřizuje dva domovy pro seniory U Kostelíčka a na Dubině. Po otevření nového oddělení budou celkem disponovat více jak 460 lůžky. Postupná rekonstrukce vnitřních prostor, spolu s mírným růstem celkové kapacity zařízení, bude od roku 2012 probíhat i v Domově pro seniory Dubina.