Tradice českého křišťálu. Sklo, které nestárne.

Výroba skla patří mezi nejstarší řemesla vůbec. V ČR se sklářský průmysl těší dlouholeté tradici a dosáhl zde velmi vysoké úrovně, úspěchy tak slaví i za hranicemi naší republiky. Největšího ohlasu se dostává českému křišťálu. Toto nebývale pevné a tvrdé sklo nachází řadu uplatnění. Kromě klasického designu v podobě lustrů, světel, sklenic či interiérových doplňků patří k vyhledávaným materiálům i pro další využití. Jedním z nich jsou i střešní kopule světlovodů.

Křišťálové střešní kopule pomáhají prozářit české i světové interiéry denním světlem

Využití českého křišťálu při výrobě světlovodů nebylo náhodou. S nápadem přišla společnost Lightway, která po zkušenostech s plastovými kopulemi hledala jiný čirý a pevný materiál s dlouhodobější propustností denního světla. Křišťál se díky své pevnosti a odrazivosti světla ukázal jako nejlepší varianta. Se stářím materiálu navíc své vlastnosti neztrácí. „Pro výrobu křišťálových světlovodů jsme se rozhodli především díky unikátním vlastnostem křišťálu, které splňují vysoké požadavky na přenos světla do interiéru. Střešní kopule z českého křišťálového skla totiž kromě své dlouhé životnosti bez ztráty účinnosti vyniká také skvělými optickými vlastnostmi a vysokou účinností sběru světla i při zatažené obloze,“ vysvětluje Jakub Brandalík ze společnosti Lightway. Oproti dříve vyráběným světlovodům v plastových variantách, tak nabízí světlovody Lightway s křišťálovou kopulí, kromě několikanásobně delší životnosti, také vyšší propustnost světla. Přenos světla ovlivnil také promyšlený kopulovitý tvar, který je daleko efektivnější pro sběr světla, než je tomu u rovných střešních oken.

Svou spolupráci spojili v Lightway se skláři ze společnosti Bomma, která dlouhodobě pracuje právě s českým křišťálem. „Opíráme se o tradice českého sklářství a designu, zároveň ale pracujeme s těmi nejmodernějšími technologiemi a neustále testujeme hranice našeho oboru. Denně vyprodukujeme až 6 tun křišťálu, který je následně rafinován na technologiích, které byly pro tyto účely speciálně zkonstruovány,“ říká Michal Rapp ze sklárny Bomma.

Největší část své produkce vyrábí skláři z Bomma ve výrobní hale ve Světlé nad Sázavou, kde také pravidelně zpracovávají křišťálové světlovody společnosti Lightway, které se vyrábějí v různých velikostech a tvarech.