Timonkovi se nádor vrátil, podruhé byla léčba delší a náročnější. Pomohli i Dobří andělé

Čtyřletý Timonek žije se svými rodiči a roční sestřičkou Sofinkou v Pardubicích. Během svého krátkého života již dvakrát podstoupil onkologickou léčbu. Vše začalo v dubnu 2018: „Lékaři Timonkovi našli nádorové onemocnění ledviny. Z ničeho nic jsme se ocitli v neznámé situaci. V té době jsme bydleli v Českých Budějovicích a léčba probíhala v pražské Fakultní nemocnici Motol. Syn absolvoval čtyři cykly chemoterapie, operaci a opět chemoterapii. Léčba naštěstí trvala jen do června. Jiné děti, které jsme v nemocnici potkali, se léčili i více než rok,“ vzpomíná jeho maminka Ivana. Zatímco byla s Timonkem v nemocnici, její manžel Jakub chodil každý den do práce, aby zajistil potřebný příjem.

V nemocnici se paní Ivana dozvěděla o pomoci Dobrých andělů, kteří prostřednictvím nadace Dobrý anděl přispívají rodinám nemocných. „Vyplnili jsme žádost a hned následující měsíc nám přišel první příspěvek. V době, kdy jsme měli o našeho Timonka strach a nevěděli, co nás ještě čeká, jsme podporu velmi ocenili,“ doplňuje svou ženu pan Jakub. Příspěvky rodinám obvykle pomáhají hradit především výdaje spojené s léčbou. Mezi ty patří například častá doprava do nemocnice, léky, dezinfekční prostředky pro zajištění sterilního prostředí, které je v průběhu léčby nutností, roušky či nízkobakteriální strava. 

V domnění, že je vyhráno, se rodiče po ukončení léčby rozhodli pořídit Timonkovi sourozence. „Otěhotněla jsem téměř ihned. Nečekali jsme však, že se onemocnění Timonkovi vrátí. Nádor opět vyrostl na stejném místě. Podruhé byla léčba delší a náročnější. Syn podstoupil operaci, chemoterapie a došlo i na ozařování. Vysvětlit malému klukovi, že ho vše čeká znovu, bylo hodně těžké. V průběhu léčby jsem i já musela dodržovat přísné hygienické podmínky, zejména v době, kdy Timonek dostával silnější dávku chemoterapie. Ta by mohla ohrozit nenarozené dítě. Nesměli jsme například jíst ze stejného nádobí a musela jsem k němu chodit s rouškou,“ vysvětluje paní Ivana, která se s rodinou na konci minulého roku přestěhovala zpět do Pardubic, odkud pochází.

Léčba Timonka byla ukončena v lednu 2019, o měsíc později rodina přivítala na svět jeho sestřičku Sofinku. I nadále je třeba dodržovat přísnější režim, dbát na častý úklid dezinfekčními přípravky a podávat synovi kvalitnější stravu tak jako v průběhu léčby, kdy jsou některé potraviny dokonce zcela zakázané.

V České republice onkologicky onemocní zhruba 350 dětí ročně. Léčba i s následnou rekonvalescencí trvá průměrně 32 měsíců. Díky pravidelným příspěvkům Dobrých andělů rodiny zvládají těžkou situaci snadněji. Zapojit se do pomoci je jednoduché, stačí se zaregistrovat na webových stránkách nadace a zvolit libovolnou výši příspěvku.