Silničáři v Pardubickém kraji dokončili další výsadby podél cest

Správa a údržba silnic Pardubického kraje dokončila druhý velký projekt revitalizace silniční zeleně. Vysázení 9000 stromů a keřů podél 26 kilometrů komunikací stálo 22,5 milionu korun. Silničáři připravují ještě tři obnovy zeleně, v budoucnu však souvislejším výsadbám brání vlastnické vztahy k pozemkům, řekl novinářům ekolog společnosti František Weisbauer. 

"Dělali jsme studie, kde můžeme výsadby realizovat, a bohužel další možnosti už jsou dost omezené i v souvislosti s novým občanským zákoníkem, který nám tuto možnost trochu více limituje," uvedl Weisbauer. Podle něj už ucelené projekty nevzniknou, pomoci by jim mohly jen změny zákonů. 
    
Správa a údržba silnic má za sebou deset let obnovy silniční zeleně. Obnovila se podél 260 kilometrů silnic. Většinu peněz poskytly dotace z operačního programu životní prostředí. Silničáři se zaměřili zvláště na úseky, které byly nově modernizované nebo se na nich neočekávají stavební práce, jež by vysázené dřeviny poškodily. Další pozornost věnovali místům, kde vegetace zcela chyběla nebo byla ve velmi špatném stavu. 
    
Sázely se hlavně původní dřeviny. V alejích nejčastěji lípy, plané třešně a javory, na ostatních místech zvláště ovocné stromy. Podmínky dotace vyžadují také několikaletou péči o výsadbu. 
    
Správa a údržba silnic se v Pardubickém kraji stará o 3150 kilometrů silnic druhých a třetích tříd. Nyní chystá další tři projekty revitalizace zeleně, pro jeden se už bude předávat místo výsadeb, u dalších dvou byla dokončena výběrová řízení na dodavatele prací. Celkem se bude sázet podél 45 kilometrů silnic.
 
zdroj: ČTK