Silná bouře v Pardubickém kraji trhala střechy

Silná bouřka, která v pondělí večer zasáhla Pardubický kraj, trhala střechy nebo způsobila požár bioplynové stanice v Litomyšli. Strom v Pardubicích spadl na člověka a lehce ho zranil. V Chrudimi zatékalo do domu a museli se evakuovat lidé. Bouře poškodila i elektrická vedení. ČTK o tom informovala mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Požár způsobil škody na bioplynové stanici pět milionů korun. V Cihelně u koupaliště v Pardubicích hasiči vyprošťovali člověka, na kterého spadl strom. Naštěstí ho jen lehce poranily větvě.
 
Hasiči v noci zasahovali u popadaných stromů, zatopených sklepů a utržených střech objektů i spadlých drátů elektrického vedení. Vyprošťovat ale museli také vzhledem k výpadkům elektrického proudu lidi z výtahů.
 
Na rychlodráhu a nadjezd v Pardubicích u rosického nádraží dopadla střecha, kterou utrhl silný vítr. V Sobětuchách na Chrudimsku hasiči odstraňovali utrženou střechu z chléva. Uvnitř bylo asi deset ovcí a jedna koza.
 
"V Chrudimi ve Vlčnovské ulici utrhl silný vítr střechu z panelového domu. Střecha zablokovala silnici a její část hrozila dalším pádem. Dešťová voda zatékala do celého panelového domu. Na místo se dostavil zástupce města, který zařizoval ubytování postiženým osobám. O události byl informován i statik," dodala Horáková.
 
Podle starosty Chrudimi Petra Řezníčka lidé odmítli náhradní bydlení a šli spát k příbuzným a známým. Od dnešního rána se bytové družstvo snaží odstraňovat škody. V Chrudimi je problémů víc, shořela například trafostanice a zhruba 3000 lidí na sídlišti Větrník je bez elektrické energie, dodal Řezníček.
 
Mluvčí skupiny ČEZ Šárka Beránková uvedla, že se energetici pokusí všechny nahlášené závady během dneška opravit. Nejhorší je situace na Pardubicku a Chrudimsku.
 
"Pardubický kraj patří k nejvíce postiženým. Bez proudu jsou stovky domácností," řekla mluvčí.
 
Zhruba od 19:00 do 23:00 vyjížděli hasiči ke 103 událostem. Další telefonáty mají doteď, dodala operační důstojnice. Nejčastěji jde o popadané stromy na vozovky. Nejvíc zásahů mají dnes ráno na Chrudimsku a Orlickoústecku.
 
"Jel jsem večer kolem nádraží a v pravém pruhu bylo asi deset čísel vody. Nedalo se tam skoro projet," řekl řidič Jan Vávra z Pardubic.
 
zdroj: ČTK