Restaurátoři zakonzervují poničená sgrafita na zámku v Litomyšli

Restaurátoři letos zakonzervují nejponičenější části sgrafit na litomyšlském zámku. Vynaloží na to s pomocí hejtmanství 350.000 korun. Na kompletní renovaci by však bylo třeba deset až 15 milionů korun, na což památkáři nemají peníze. Naposledy se kompletní obnova sgrafit uskutečnila v 70. letech. ČTK to řekl, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu Miloš Kadlec. 

"Je to samozřejmě málo, ale není kde brát. Je potřeba zastabilizovat některá místa, aby destrukce nepokračovala," uvedl Kadlec. 
    
Památkáři připravují další žádost, která by jim umožnila na restaurátorských pracích pokračovat i příští rok. Podle Kadlece bude záležet na rozpočtu státu, kolik peněz na památkově chráněné objekty uvolní. Letos přispěl 100.000 korun na sgrafita Pardubický kraj. 
    
"Sgrafita bedlivě sledujeme a v posledních letech se jejich stav neustále zhoršuje," řekla krajská radní Jan Pernicová (ČSSD). 
    
Litomyšlský zámek, který je na seznamu památek UNESCO, vyžaduje kompletnější opravy celý. Památkáři žádali v roce 2010 o evropskou dotaci 200 milionů korun, ale neuspěli, na rozdíl od města, které letos dokončí opravy zámeckého návrší za 400 milionů korun. 
    
Původně opravy celého areálu se zámkem mělo koordinovat město, ale stát odmítl na několik let radnici památku půjčit. Památkáři se snažili sami, ale podle tehdejšího vedení bylo víc žadatelů než přidělovaných peněz. Celý proces žádostí tak nejspíš na památkovém ústavu absolvují znovu v dotačním období 2014 až 2020. 
    
"Bude záležet na tom, jaké dotace budou na památky vypsané. Samozřejmě, že se je budeme snažit získávat. Nyní můžeme jen zpracovávat projektovou dokumentaci a odrazit se od aktuálních průzkumů," řekl Kadlec. 
    
Loni se také hovořilo o tom, že by z norských fondů mohlo jít 35 milionů korun na opravu třetího patra zámku. Nakonec se ukázalo, že není vhodné využít prostory pro komerční účely a od projektu, který ani nebyl pořádně dokončený, se upustilo. O norské dotace tak památkáři žádat nebudou. 
    
"Nemáme nic připraveného projekčně, takže ani nemůžeme žádat. Počítáme s tím, že by tam v budoucnu mohly být další prohlídkové trasy, konat by se tam mohly výukové programy. Jsou tam nádherné, částečně zrestaurované malby. Je tam potřeba obnovit podlahu," řekl Kadlec. 
    
Litomyšlský zámek je unikátní sgrafity i architektonickou koncepcí a řadí se k renesančním zámkům takzvaného moravského typu. Postavit si jej nechal v 16. století Vratislav z Pernštejna. Na obnově sgrafit se v 70. letech podíleli sochař Olbram Zoubek nebo malíř Václav Boštík. Loni zámek navštívilo přes 26.000 lidí, předloni jich bylo více než 34.000. 
 
zdroj: ČTK