Proč dávat psovi krmivo bez obilovin?
Pes je všežravým masožravcem, který nejlépe využívá živiny živočišného zdroje. Ideální je mu dávat krmivo bez obilovin. Ty mohou u psů způsobovat různé trávicí obtíže jako jsou alergie, průjmy nebo plynatost. Vynecháte-li ze psího jídelníčku obiloviny, pes má často více energie, hezčí srst a stačí mu nižší krmné dávky. Vhodnou náhradou obilovin v jídelníčku psa je zelenina a bylinky.
Maso především
„Nejčastěji jsou zdrojem problémů pšenice a kukuřice. Bohužel tyto obiloviny tvoří velkou část granulí komerčních značek, což pro psovitou šelmu není vhodné. Mají vysoký glykemický index, to znamená, že se energie během trávení uvolňuje rychle. Tak je jí v některých chvílích přebytek, a tím pádem může docházet ke vzniku tukových zásob. Proto při výběru granulí čtěte složení a vždy na prvních místech hledejte maso, které je pro psa nejlepším zdrojem živin,“ říká odborník na výživu psa Martin Pučálka.
Výhodou využití alternativních příloh jako jsou třeba luštěniny, je pomalejší uvolňování energie. Pozor si ale dejte na sóju. Ta sice obsahuje velké množství bílkovin, ale je u psa častým alergenem. Vhodnými přílohami jsou také zelenina a bylinky.
Brambory ano či ne?
„Pes není striktní masožravec, potřebuje ve své stravě i rostlinné složky. Ideální je ovoce, zelenina nebo i třeba brambory (i sladké brambory). Jejich nespornou výhodou je to, že nezpůsobují potravní alergie. Častým argumentem chovatelů ale je, že brambory nejsou pro psa vhodné. Do jisté míry je to pravda. Ale při výrobě granulí využíváme tzv. extruze, při které dochází za vysoké teploty a tlaku ke zmazovatění škrobu. Ten se stává stravitelným, navíc extruze likviduje antinutriční látky,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka.
Rizika alergií
Dalším důvodem k vyřazení obilovin je to, že některé obsahují lepek, který je častým alergenem. Proto je pro psy s citlivým zažíváním nebo zjištěnými potravními alergiemi vhodné použít bezobilná krmiva. Potravinové alergie na lepek se projevuje jako nadýmání, svědění kůže, nadměrné lízání srsti, zvracení, záněty v uších nebo průjmy. Pro psy s trávicími obtížemi nebo alergiemi může být také vhodnou volbou vyřadit z krmné dávky kuřecí maso, které je také častým alergenem. Naopak vhodnými druhy masa jsou jehněčí, kachní nebo krůtí.