Požár stodoly na Chrudimsku

V noci ze soboty 4. února na neděli 5. února v 23.28 hodin vyjíždělo šest hasičských jednotek (profesionální z Chrudimi a Pardubic a dále dobrovolné z Chrudimi, Topole, Slatiňan, Heřmanova Městce) do Medlešic na Chrudimsku, kde došlo k požáru stodoly.

Při příjezdu hasičů byla již celá střecha stodoly zasažena plameny. Hasiči nejen že museli likvidovat požár, ale také ochraňovat před plameny další objekty (objekt pro zahradní techniku a nářadí a dvě garáže), které byly vzdáleny přibližně 4 a 2 metry od hořící stodoly. V přístavcích u stodoly bylo drobné zvířectvo – králíci a slepice. Všechna zvířata byla zachráněna.

Hasičům velmi komplikoval práci silný mráz, který se v místě zásahu pohyboval kolem -13 stupňů Celsia. Voda, kterou hasiči používali k hašení, neodtékala, ale ihned namrzala. Při tak silném mrazu dochází k zamrzání čerpadel i hadicových vedení. Hasiči se museli pohybovat velmi opatrně po zledovatělém povrchu, aby se při likvidaci požáru nezranili. Některé nadzemní hydranty byly zamrzlé a tak museli hasiči vyhledat jiné, které jsou poblíž pro dočerpání hasičských cisteren.

Při tak silném mrazu dochází také k intenzivnějšímu hoření, způsobenému teplotním rozdílem hoření a okolí. Požár střechy se podařilo hasičům lokalizovat čtyři minuty po sobotní půlnoci a o dvě minuty později byl požár zcela zlikvidován.

Stodola byla plná trámů a dřeva a hasiči vše museli vytahat ven. Jelikož se začal bortit štít stodoly, museli hasiči přerušit vyklízení objektu. Nakonec bylo rozhodnuto o stržení štítu. Zástupce města Chrudim dovezl zasahujícím hasičům horký čaj pro zahřátí.

Poslední hasičské jednotky z místa události odjížděly v neděli v 7.11 hodin. Příčinu vzniku požáru nyní zjišťuje vyšetřovatel hasičů, který si na místo nechal povolat odborníky z oboru elektro. Škoda byla předběžně vyčíslena na 1 milion korun.

zdroj: ČTK