Policie začala kvůli hrozbě bombou uzavírat Univerzitu Pardubice

Policie začala v 15:00 s opětovnými prohlídkami prostor Univerzity Pardubice. Důvodem je anonymně ohlášený výbuch, který by měl 30. září postihnout některou ze školních budov. Policisté už některé místnosti zapečetili, řekla ČTK mluvčí krajské policie Jitka Vavřinová.

"Nyní zbývá prohlédnout a zapečetit prostory, které se až do dnešního dne využívaly pro výuku. Poslední prohlídky studentských kolejí se budou dělat v úterý," uvedla Vavřinová.
 
Výbuch nelze vyloučit ani v jiných městech, kde má univerzita budovy. V Litomyšli sídlí Fakulta restaurování, v České Třebové a Praze jsou dislokovaná pracoviště Dopravní fakulty. Všechny objekty musí být v úterý vyklizeny. "Důsledky dopadnou i na další subjekty, které v budovách jsou, třeba v Praze jsme v pronájmu," řekla ČTK mluvčí vysoké školy Valerie Wágnerová.
 
Podle mimořádného opatření rektora museli do dnešních 15:00 všichni studenti, zaměstnanci a hosté Univerzity Pardubice opustit budovy školy. Koleje budou uvolněny a vyprázdněny v úterý do 7:00. Vnější prostory včetně objektů univerzity budou v 7:00 uzavřeny a střeženy policií. Všechny objekty budou znovu zpřístupněny v úterý od 15:00. Univerzita na úterý zrušila veškeré činnosti po celou pracovní dobu s tím, že jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Výuka a provoz školy se obnoví 1. října.
 
"Na kolejích se již ubytovalo asi tisícovka studentů z celkové kapacity 1648 lůžek. Mnoho z nich ale asi počká s příjezdem až na středu," uvedla Wágnerová.
 
Kvůli bezpečnostnímu riziku budou v Pardubicích uzavřeny v úterý i školská zařízení v jejich blízkosti. Opatření se dotkne Základní školy Štefánikova Střední zdravotnické školy v Černé za Bory a Obchodní akademie a Jazykové školy. Policie rovněž od 09:00 do 15:00 uzavře také Studentskou ulici procházející univerzitním kampusem. Změní se i trasa linek 10 a 16, které místem projíždějí. Zastávka Univerzita nebude obsluhována, spoje budou stavět na zastávce Hradecká, dál pojedou po Hradecké ulici na zastávku Cihelna točna, uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu. Policie, doporučuje, aby lidé omezili v úterý pohyb v blízkosti univerzitních budov.
 
Podle dnešního vydání Pardubického deníku anonym uvedl, že explodovat má dvoukilogramová nálož Semtexu. Jeho popis nástražného výbušného systému byl údajně natolik podrobný, že policie považuje hrozbu za reálnou.
 
zdroj: ČTK