Pokutu za korupci exstarostovi pardubického obvodu soud snížil

Odvolací soud v Pardubicích dnes snížil pokutu bývalému starostovi pardubického obvodu Jánu Kasičovi(ČSSD) odsouzenému za uplácení novinářů. Namísto 180.000 korun má zaplatit 108.000 korun. Pokud by sankci neuhradil, musel by na pět měsíců do vězení. Stejně snížil trest vydavateli místních tiskovin Svatopluku Kodetovi.

Návrhy obhájců na zproštění viny soud odmítl. "Výrok o vině považoval odvolací soud za správný a nepovažoval za nutné ho měnit," řekl předseda senátu Aleš Holík.

Kasič s Kodetem se podle obžaloby v roce 2010 snažili přimět reportéry televize Prima Bohumila Rouba a Romana Svobodu, aby zastavili natáčení a vysílání pořadu o Kasičově problematické minulosti, sami však byli natočeni skrytou kamerou při předání 60.000 korun. Reportáž se zabývala Kasičovým působením ve Sboru národní bezpečnosti (SNB) před rokem 1989, především jeho aktivitami proti odpůrcům komunistického režimu. Peníze, kterými chtěl Kasič novináře uplatit, propadnou státu.

Oproti rozsudku okresního soudu, který stanovil pokutu v 500 denních sazbách po 360 korunách, ji dnes soud snížil na 300 sazeb. Rozsudek je pravomocný, odsouzení mohou podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to však nemá odkladný účinek.

Jeden z reportérů Bohumil Roub považuje snížení pokuty za výsměch spravedlnosti. Poukazuje na nedávný soud s Vítem Bártou z Věcí veřejných. Za uplácení svých kolegů ve sněmovně Bárta dostal podmínečný trest, který zatím není pravomocný.

zdroj: ČTK