Podle měření hluk z pardubického letiště limity nepřekračuje

Měření hluku na pardubickém letišti, které prováděla specializovaná firma počátkem října na základě objednávky armády, neprokázalo překročení limitů stanovených hygieniky. S předběžnými výsledky se už seznámila primátorka a starostové přilehlých obcí, definitivní údaje budou k dispozici na přelomu listopadu a prosince, informovala dnes ČTK Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu. Na hlučnost si v minulosti stěžovali obyvatelé z okolí letiště.

Měření se uskutečnilo na deseti místech, z toho dvě, na vzletu a na přistání letadel, byla snímána nepřetržitě po celých 24 hodin. Letový provoz ve dnech měření 3. a 4. října byl odvozen od počtu pohybů letadel v průměrném letovém dni v období od května do října, kdy je ruch na letišti největší.

Nad letištěm se během obou dní vystřídalo více než 200 letadel, tedy mnohem více než jich pardubické letiště běžně využívá. Kvůli měření se nad lokalitou objevily nejrůznější typy strojů, mimo jiné i gripeny či letouny Boeing 737.
 
Porušení hlukových limitů neprokázala ani měření provedená armádou v letech 2004 a 2009. Část obyvatel z okolí letiště ale na hluk trvale upozorňuje, vlna odporu se zvedla zvláště po letošní zprávě, že v Pardubicích by mohlo vzniknout vrtulníkové výcvikové centrum NATO.
 
zdroj: ČTK