Pardubický soud řeší útok rakouských motorkářů na české auto

U Okresní soudu v Pardubicích dnes začalo hlavní líčení s rakouskými motorkáři Danielem Polsterem a Mariem Aignerem. Spolu s dalšími dvěma členy motorkářského klubu Black Rider byli minulý rok odsouzeni za napadení českého řidiče a poškození jeho vozu k šestiměsíčním podmínečným trestům s tříletým podmíněným odkladem a tři roky nesmějí do Česka. Polster s Aignerem podali proti trestnímu příkazu odpor, proto dnes soud vyslechl svědky, jednoho z obviněných i řidiče auta a jeho spolujezdce. Další muži opravný prostředek nevyužili a trest přijali. 

Podle obžaloby motorkáři vloni 16. května u nadjezdu u Parama v Pardubicích urazili autu zpětná zrcátka, utrhli mu vpředu poznávací značku a poškodili lak. Později vůz znovu zastavili u elektrárny Opatovice a probodli mu pneumatiky. Jeden z nich také nožem přinutil spolujezdce, aby zůstal v autě. Policie kolonu později zastavila na kraji Hradce Králové a čtyři muže, které řidič auta a spolujezdec identifikovali jako útočníky, zadržela. Obviněni byli z poškození cizí věci a výtržnictví. Škoda byla vyčíslena na zhruba 35.000 korun. 
    
Obchodník s ojetými motocykly Aigner jezdí často přes české území, neboť jeho manželka pochází z Polska. Jakoukoliv vinu odmítl a tvrdil, že řidič auta kolonu motocyklů několikrát nebezpečně předjížděl a ohrozil je. Polster k soudu nepřijel, omluvil se, že je pracovně na montáži. Do policejního protokolu uvedl, že jen českému řidiči ukázal několik neslušných gest. 
    
Aigner, který je prezidentem klubu Black Rider, s sebou k soudu přivezl jako svědky další dva motorkáře, kteří dosud v případu nefigurovali. Jeden se přiznal, že probodl jednu pneumatiku a utrhl poznávací značku. V minulosti byl už víckrát trestán mimo jiné za napadení a zranění člověka. Druhý svědek podle své výpovědi urazil jedno zpětné zrcátko. Oba vypověděli, že Aigner nic z toho, co je uvedeno v obžalobě, neudělal. 
    
Řidič auta Michal Bartoš ani jeho spolujezdec Martin Krška žádného ze svědků nepoznali, řidič vyloučil, že byli mezi útočníky. Oba uvedli, že si jejich obličeje pamatují a mohli je dostatečně rozeznat, i když někteří motorkáři měli helmy nebo šátky. 
    
Líčení bylo kvůli čtení listinných důkazů odročeno na 21. března. Obvinění se z něj už předem omluvili. 
 
zdroj: ČTK