Pardubický kraj chce do zdravotnictví investovat 470 milionů

Pardubický kraj chce letos do vybavení a budov zdravotnických zařízení investovat kolem 470 milionů korun. Z velké části chce náklady pokrýt z evropských dotací. Největší částka, asi 225 milionů korun, by měla jít na přístroje a vybavení nemocnic akutní péče, řekl novinářům náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL), který je zodpovědný za zdravotnictví. 

"Jsou tam takové věci jako digitalizované rentgenové pracoviště v krajské nemocnici, skoro všude se obnovují oddělení JIP a ARO. Do technologií je částka 225 milionů velmi potřebná, mnoho zařízení je na hranici svého dožití," uvedl Línek. 
    
Žádosti o dotace na přístrojové vybavení má již kraj připravené, získat je chce z Regionálního operačního programu. Lékařská technika by se měla pořídit z velké části v druhém pololetí letošního roku. 
    
Dalších asi 160 milionů korun chce hejtmanství vložit do zateplení nemocničních budov. V Chrudimské nemocnici to bude objekt s operačními sály, v Litomyšlské nemocnici interna, pediatrie a laboratoře, v Orlickoústecké nemocnici pavilony A, B a D, ve Svitavské nemocnici budova akutní medicíny a v Pardubické krajské nemocnici budovy laboratoří. Výčet doplňuje Léčebna dlouhodobě nemocných v Rybitví. Dotace by v tomto případě měl poskytnout Operační program životní prostředí. 
    
Téměř 60 milionů korun bude směřovat do následné a rehabilitační péče. Budou se za ně rekonstruovat budovy, kuchyně, nakoupí se přístroje a informační systémy. Zhruba 25 milionů korun je vyčleněno pro Zdravotnickou záchrannou službu ve Vysokém Mýtě a v Poličce. V prvním případě chce hejtmanství zahájit přestavba budovy, v Poličce postavit nový objekt záchranky. 
 
zdroj: ČTK