Pardubickou ČEZ Arénu zaplnila americká skupina ZZ Top

Pardubickou ČEZ Arénu včera zaplnila americká skupina ZZ Top. Kapela měla v Pardubicích jedinou českou zastávku svého turné. Kromě největších hitů zahrála i skladby z posledního alba La Futura, což je i název celé koncertní šňůry.

Předkapela Ben Miller Band odvedla solidní výkon, ale hala nedočkavě čekala na hlavní hvězdy večera. ZZ Top nastoupili na pódium kolem 21:00, diváci se však jen zvolna dostávali do tempa. Rozhýbaly je hlavně notoricky známé hity jako Gimme All Your Lovin', Sharp Dressed Man, Foxy Lady od Jimmiho Hendrixe a zvláště závěrečný blok s La Grange. Z alba La Futura zazněly například skladby I Gotsta Get Paid či Chartreuse.
 
Dramaturgie a dynamika koncertu byly jednoduché, mocný zvuk stylem start - cíl, měnila se jen tempa písní a kostýmy a kytary hudebníků. Došlo i na typickou "choreografii", rozvážné synchronizované krokové variace obou kytaristů.
 
Poznávacím znamením skupiny jsou kromě přímočarého jižanského bluesrocku také dlouhé plnovousy dvou členů. Kapelu tvoří kytarista a zpěvák Billy Gibbons, baskytarista Dusty Hill a bubeník Frank Beard. ZZ Top se pojmenovali podle značky cigaretových papírků. Poprvé si spolu zahráli 10. února 1970 v texaském El Pasu, ve stejném roce vydali debutovou desku ZZ Top's First Album.
 
Na počátku své kariéry vystupovali po celých Spojených státech jako předskokani skupin Humble Pie, Ten Years After, Mott the Hoople, Janis Joplinové, Alice Coopera nebo Rolling Stones. Velký úspěch jim přinesly například desky Tres Hombres z roku 1973, o dva roky mladší Fandango! nebo Eliminator z roku 1983. Na svém kontě mají 15 studiových alb, vydali také několik kompilací a záznamů koncertů.
 
zdroj: ČTK