Pardubické letiště přepravilo přes 125.000 lidí

Mezinárodní letiště v Pardubicích loni přepravilo rekordní množství lidí. Terminál odbavil 125.008 pasažérů, což je o 92 procent více než v roce 2011. Nejvíc klientů má letiště z Ruska. Výsledky předčily všechna očekávání. ČTK to řekl ředitel civilního letiště Vít Málek.

"Je to dáno pravidelnými linkami, létá k nám Transaero Airlines, druhý největší dopravce v Rusku, je to náš stabilní klient," řekl Málek.

Z Ruska přiletělo přibližně 80 procent klientů, 20 procent pasažérů byli lidé, kteří mířili v letní sezoně na dovolenou do Turecka, Řecka, Bulharska a na Mallorcu.
 
"Z výsledků máme samozřejmě radost, na druhou stranu nás trápí, že nemůžeme nabídnout lepší komfort. Potřebujeme nový terminál, který nabídne odpovídající služby," řekl Málek.
 
Letiště se může dál rozvíjet jedině tehdy, až postaví nový terminál odhadem za 300 milionů korun. Letos chce vedení získat územní rozhodnutí a stavební povolení. Bude se také poohlížet po dotacích, v úvahu přicházejí evropské nebo norské fondy. Letiště by i nadále mělo zůstat regionální s maximálním počtem 250.000 odbavených pasažérů, uvedl Málek.
 
"Od začátku ledna jsme museli odmítnout 30 až 40 letů, protože je nejsme schopni odbavit. Zájem Rusů oslavit u nás Nový rok byl enormní. Upřednostnili jsme dopravce, kteří k nám létají celý rok," řekl Málek.
 
Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice) se domnívá, že terminál by mohl zaplatit investor. Letiště v minulosti hledalo strategického partnera, ale všechna jednání vyzněla do ztracena. "Předpokládám ale, že v této chvíli, kdy je letiště na vrcholu, by nalezení vhodného investora mohlo být možné," uvedla v tiskové zprávě primátorka.
 
Pardubické letiště odbavuje pravidelné linky z Petrohradu a Moskvy, v letní sezoně je nejoblíbenější Bulharsko. Málek doufá v to, že by se kromě ostrovu Rhodos mohlo létat také na řecký kontinent nebo třeba na ostrov Zakynthos. Potenciál vidí v dalších oblastech Turecka a Španělska.
 
Civilní letiště, respektive společnost East Bohemian Airport (EBA), vlastní ze dvou třetin Pardubice a z jedné třetiny Pardubický kraj. Letiště loni dokončilo nákladnou modernizaci. Má nové zázemí technické obsluhy letadel, vznikl také nový areál leteckých pohonných hmot a zásobníky paliva. Rozšířila se i ranvej. Náklady projektu dosáhly částky 265 milionů korun, z nichž 85 procent EBA dostala z evropských fondů.
 
zdroj: ČTK