Na opravu prostoru před nádražím získaly Pardubice dotaci 90 milionů

Pardubice získaly dotaci 90 milionů korun z takzvaných švýcarských fondů na přestavbu prostoru před nádražím. Celková cena stavby je 135 milionů korun, o další náklady se má z poloviny podílet město a z poloviny kraj. ČTK to sdělil náměstek primátorky Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice).

"O tom, že nám dotace byla přidělena, jsme se dozvěděli v posledních hodinách prostřednictvím e-mailu. Oficiálně dostaneme podklad ze švýcarské strany v průběhu příštích dvou nebo třech týdnů," uvedl Bílek.

Za 135 milionů korun včetně DPH vznikne v prostoru před budovou pardubického nádraží nový terminál veřejné dopravy, přibýt by měla také zeleň, fontány a lavičky. Změnit by se měla i doprava na silnici, která vede kolem nádraží.
 
Vzhledem k tomu, že projekt je o něco dražší, než se původně plánovalo, budou o stavbě ještě rozhodovat zastupitelstva města a kraje, a to během dvou měsíců. Bílek předpokládá, že obě zastupitelstva projekt schválí a město začne ve spolupráci ze švýcarskou stranou hledat zhotovitele stavby. Práce by pak mohly začít v říjnu nebo listopadu.
 
Přípravu stavby provázely protesty některých obyvatel města, podle nichž, přestavba prostranství před nádražím ublíží cyklistické dopravě a chodcům. Lidé ze švýcarských fondů i kvůli těmto námitkám přijeli v únoru do Pardubic, aby si plochu prohlédli a od představitelů města zjistili podrobnosti projektu a také to zda, radnice s odpůrci komunikovala.
 
zdroj: ČTK