Na Mariánské hoře u Horní Čermné bude otevřena nová rozhledna

Na Mariánské hoře u Horní Čermné na Orlickoústecku bude 6. září otevřena nová rozhledna. Obec ji vybudovala za zhruba 3,5 milionu korun, z čehož 85 procent pochází z evropské dotace a pět procent ze státního rozpočtu. Rozhledna bude bez obsluhy, vstupné se vybírat nebude, řekla ČTK starostka Hana Motlová.

"Platit se nebude, protože jsme dostali evropské peníze a nemůžeme tam po dobu pěti let vykonávat ekonomickou činnost. Vše bude upraveno jen návštěvním a provozním řádem a rozhledna bude volně přístupná," uvedla Motlová.
 
Věž je postavena ze dřeva a kamene, turisté budou na plošinu ve výšce 18,8 metru vystupovat po točitém ocelovém schodišti. Stavební firma ještě dokončuje terénní úpravy okolí, kolaudace by měla být do konce srpna.
 
Stavbu rozhledny plánovalo také město Jevíčko na Svitavsku, stát měla na blízkém vrchu Kumperk. Radnici se podařilo získat ze Státního zemědělského intervenčního fondu dotaci 1,8 milionu korun, dalších 300.000 od mikroregionu. Zastupitelé ale nakonec projekt odmítli. "Důvodem byla značná spoluúčast města, včetně projektových nákladů by dosáhla asi milionu korun," řekl ČTK místostarosta Miroslav Šafář. Nevylučuje, že se radnice k záměru v budoucnu vrátí, o dotaci však bude muset žádat znovu.
 
V Pardubickém kraji vzniklo v posledních letech hodně rozhleden, další byly opraveny. Obnovena byla vyhlídková věž na Suchém vrchu v Orlických horách, vybudována například rozhledna Pastýřka na 516 metrů vysokém Pastvisku u Moravské Třebové, několik jich je také v okolí Proseče na Chrudimsku. Originální celodřevěná rozhledna Bára architekta Martina Rajniše stojí u Chrudimi.
 
zdroj: ČTK