Mladý starokladrubák řehtá v policejní stáji

Ve stáji jízdní policie v těchto dnech přibyl ke dvěma starším starokladrubákům pětiletý „mladík“. Čistokrevný vraník Monty - podle rodokmenu Solo Margarita XXII-7 si zvyká na nové prostředí a chystá se na policejní výcvik . Městská policie jeho nákupem zahájila postupné omlazováním koní jízdního oddílu.

„Má za sebou základní výcvik, s kterým se u koní začíná ve třech letech. V nejbližší době začneme s policejním výcvikem,“ řekl ředitel městské policie Petr Kvaš. Na koně, který, slouží v jízdní policii, jsou kladeny zvláštní nároky. Musí být inteligentní, klidný a dobře ovladatelný. Jeho výcvik je pak zaměřen mimo jiné i na to, aby se kůň nebál pouličního ruchu, zvládal pohyb v davu a podobně.

Městská policie se počátkem roku rozhodla kvůli úsporám zredukovat počet koní jízdního oddílu. Namísto čtyř koní bude mít pouze tři. Sníží tak provozní náklady na ustájení o 216 korun denně, tedy téměř 79.000 korun ročně. Z pěti strážníků, zařazených do jízdního oddílu, přeřadila jednoho do služby v centru města.
 
„Hřebce jsme zakoupili za 150.000 korun, čili o 30 tisíc dráž, než jsme plánovali, protože mezi těmi levnějšími nebyl jedinec, který by vyhovoval našim potřebám. Nicméně nákup neměl dopad do rozpočtu města, koně jsme pořídili z prodeje dvou jeho předchůdců a úspor na provozních nákladech jízdního oddílu,“ vysvětlil ředitel Kvaš.
 
V případě potřeby může pardubická městská policie navíc využít dohody s Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem a dalšího koně si zapůjčit. „Toho využijeme zřejmě hned při Velké pardubické. Máme tři vraníky, ale myslím si, že koně by měl na dráhu uvádět bílý kůň, který je symbolem našeho města,“ dodal ředitel.