Lyžařské areály v Pardubickém kraji se obávají velkých ztrát

Letošní zimní sezona je pro provozovatele lyžařských areálů v Pardubickém kraji jednou z nejhorších za poslední léta. V níže položených oblastech se sjezdovky většinou ještě vůbec neotevřely, horská střediska udržují zasněžené tratě jen s největším úsilím a v omezeném rozsahu. Dohnat vzniklé ztráty bude velmi obtížné, ne-li nemožné, řekl ČTK Miloš Menclík, provozovatel Skiareálu Přívrat na Orlickoústecku, kde se ještě nelyžovalo. 

"Vánoční prázdniny jsou alfou a omegou celé zimní sezony. Polovina sezony je stoprocentně odepsaná a i zákazníci jsou otrávení. Asi už nejde počítat s nějakou zajímavou návštěvností, i kdyby napadl sníh. Tahle sezona je v podstatě odepsaná," uvedl Menclík. 
    
Podobně mluví i ředitel Skiparku Červená Voda v Orlických horách Radek Procházka. "Všechny sjezdovky bojují o život. Některé už nejezdí, jinde se objevují vydřená místa. Kdo nebyl v provozu na vánoční svátky, ten už ztráty nedožene," uvedl Procházka. Věří, že v nejbližších dnech se ochladí, bude možné zasněžovat a napadne i přírodní sníh. V Červené Vodě je v provozu pouze jedna sjezdová trať, v blízkých Čenkovicích jezdí z šesti sjezdovek pouze jediná Třebovská. "Je otevřená hlavně kvůli školám, které tam přijely. Chlapi to vyloženě udržují lopatami, tahají sníh z lesa a stojí to spoustu peněz," dodal Procházka. 
    
V Dolní Moravě na Orlickoústecku je na sjezdovkách jen 10 až 20 centimetrů sněhu a v provozu jsou asi dva z osmi kilometrů lyžařských tratí. V provozu jsou sjezdovky A a Kamila, platí mimosezónní ceny se slevou 30 procent. 
 
zdroj: ČTK