Letos čeká pivovar v Poličce zvýšení výstavu o 19 procent

Měšťanský pivovar v Poličce letos očekává zvýšení výstavu piva ve srovnání s loňskem asi o 19 procent. Výroba rostla i v předcházejících letech. Zda bude společnost své výrobky od příštího roku zdražovat, zatím není jasné, sdělil ČTK předseda představenstva Karel Witz.

"Letos jsme za devět měsíců vystavili 61.888 hektolitrů piva. Meziroční růst představuje asi 9600 hektolitrů. Průměrně jsme vystavili přes 118 procent každý měsíc, koncem roku čekáme výstav okolo 82.000 hektolitrů," uvedl Witz.

Minulý rok pivovar vyrobil 68.802 hektolitrů piva, což bylo 108 procent produkce roku 2010. Nyní představují 88 procent výstavu ležáky, pivo se nepasteruje. Vyrábí se dva druhy desetistupňového piva, jeden jedenáctistupňový a jeden dvanáctistupňový ležák a dva třináctistupňové speciály, světlé pivo František Bittner a tmavé Eliška.
 
Podle Witze se o odbyt nejvíce zasloužili odběratelé z okolí, takzvaně "okolo komína". Od ledna pivovar zvýší cenu dopravy, ale 68 procent smluvních odběratelů si ji zajišťuje samo, proto se jich změna nedotkne. "Cena piva je ve hvězdách. Především jde o DPH. Kdyby se zdvihla o procento, určitě bychom navýšili obdobně naše piva," uvedl Witz.
 
Pivo se v Poličce vaří po staletí, právo várečné bylo 113 majitelům měšťanských domů královského věnného města uděleno již roku 1517. Když naposledy vnitřní město 10. července 1845 vyhořelo, postavili si právovárečníci v roce 1865 znovu nový pivovar za hradbami. Na tradici si společnost potrpí. "Varnu máme dvounádobovou celoměděnou Novák & Jahn z roku 1930. Žádné z piv neokrádáme o jeho specifika," dodal Witz.
 
zdroj: ČTK