Lavičky za 60.000 Kč za kus mají být v Tyršových sadech

Občanská sdružení Zelená pro Pardubice a Chráníme stromy včera kritizovala nákladnou revitalizaci Tyršových sadů v Pardubicích. Například 42 nových laviček z exotického dřeva má stát přes 2,4 milionu korun, a to bez DPH. Celková cena za obnovu sadů podle projektu architekta Tomáše Jiránka se má vyšplhat na 83 milionů korun, většinu mají zaplatit evropské dotace. Vedení města s kritikou nesouhlasí.

Podle obou sdružení je projekt zbytečně nákladný. "Jako příklad můžeme uvést lavičky, kde jedna stojí téměř 60.000 korun, nebo schodiště za 8,7 milionu korun nebo třeba závlahový systém," uvedl Miroslav Seiner z občanského sdružení Chráníme stromy. Město podle něj plýtvá penězi z daní a z veřejných zdrojů. Sdružení jsou proto připravena podat stížnost na zacházení s evropskými prostředky.

S tím, že obnova parku je předražená, ale vedení města nesouhlasí. "Město právě kvůli tomu, aby předešlo tomu problému, aby mělo něco předraženého, celý projekt soutěžilo. A to, co máme, to je ta nejlepší cena na trhu," uvedl náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci), který má celý projekt na starosti.
 
Občanská sdružení se podivují nad nesériově vyráběnými lavičkami z exotického dřeva garapa a nerezové oceli za 57.350 Kč bez DPH za kus. Podle Seinera například běžné lavičky v parčíku před krajským úřadem stály 8000 korun za kus a svému účelu naprosto dostačují. Sdružením vadí například i ceny za běžné odpadkové koše, jeden má vyjít na 5845 korun.
 
Sdružení projekt přirovnávala k často kritizované obnově a rekonstrukci Městských sadů v Ústí nad Labem, kde některé z laviček stály téměř 60.000 korun a dětská skluzavka měla přijít na 580.000 korun. Proti plýtvání veřejných peněz při přestavbě parku chtějí občanská sdružení svolat demonstraci, která se bude konat před radnicí před zasedáním dalšího zastupitelstva města 15. května. Začít má v 16:00 a organizátoři na ni upozorní letákovou kampaní.
 
Oprava Tyršových sadů vzbuzuje emoce dlouhodobě, a to zejména kvůli kácení několika stovek stromů a keřů. Na protest vznikl kalendář aktů, konala se demonstrace a vzniklo několik peticí s tisíci podpisy.
 
zdroj: ČTK