Kladrubský hřebčín nestihne opravy za peníze EU do konce roku

Národní hřebčín Kladruby nad Labem na Pardubicku nestihne dokončit opravy za 300 milionů korun do konce roku, což je podmínka pro udělení evropské dotace. Hřebčín proto připravuje žádost o prodloužení termínu. Potřebuje devět měsíců navíc. Práce zdržela insolvence hlavního stavebníka nebo špatný stav historických budov, což jsou podle Lenky Dudové z hřebčína důvody, které by mohl poskytovatel dotací akceptovat, řekla ČTK.

"Žádost máme více méně připravenou, chceme ji podat do konce listopadu, během prosince bychom měli vědět, zda nám bude vyhověno," řekla Dudová.
 
Hřebčín musel vypisovat na rekonstrukci svých objektů tři tendry, první vykazoval chyby a musel se zrušit, druhý vyšetřuje policie kvůli údajné manipulaci. Památkově chráněné objekty jsou v horším stavu, než naznačovaly projekty, a hlavní dodavatel stavby, firma CMG, je od května v platební neschopnosti, což práce zdrželo hned na začátku, vysvětlila Dudová.
 
"Máme oficiální informaci, že ministerstvo pro místní rozvoj připravuje změnu příručky pro žadatele třetí výzvy. Když doloží objektivně nepředvídatelné okolnosti, které nastaly během projektu, odloží jim termín dokončení do příštího roku," vysvětlil ředitel hřebčína Jiří Machek.
 
Hřebčín opravuje 17 objektů a tři volná prostranství například včetně soch. Dokončená je rekonstrukce severního křídla hříbárny v Selmicích a stáje pro klisny v Josefově. Zámek má již původní zelenou fasádu. Opravy kaple a lesovny se naopak protáhnou do příštího roku. Omítku na lesovně bude možné dělat, až se oteplí.
 
"Většinu stavebních prací budeme mít hotové do konce roku. Pak potřebujeme čas na výběrová řízení na expozice a jejich instalaci, vše je součástí evropského projektu," řekla Dudová.
 
Hřebčín opravuje za dotace jen část svého rozsáhlého majetku. V Kladrubech chová bílé starokladrubské koně, vraníci obývají hřebčín ve Slatiňanech. Od roku 2002 je chovné stádo starokladrubských běloušů s celým komplexem hřebčína národní kulturní památkou.
 
zdroj: ČTK